Son Dakika Haberler

Gerici yazar Kaplan: “Arkeoloji, en ürpertici, en öldürücü silahtır”

Gerici yazar Kaplan: “Arkeoloji, en ürpertici, en öldürücü silahtır”
Okunma : Yorum Yap

“İslami izler siliniyormuş!”

–Gerici yazar Kaplan: “Arkeoloji, en ürpertici, en öldürücü silahtır”

Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, ‘İslami izlerin silindiği’ gerekçesiyle ‘arkeolojiye’ savaş açtı. Kaplan, arkeoloji için “en ürpertici, en öldürücü silahtır” dedi. Kaplan’ın açıklamaları AKP’nin zevksiz, korkutucu heykellerini akıllara getirdi; geleceğe bırakacağımız ‘İslami iz taşıyan’ heykelleri…

Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, “arkeolojik kazı numaralarıyla birileri bu topraklardaki tapu senedimizi elimizden alacak, bizi bu topraklardan sürecek yapıları adım adım inşa ediyor” yorumunda bulundu. Kaplan, ‘geleneği’ bozmayarak ‘toprak’ (tapu senedi) ile korku yaydı.

Aynı zamanda İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Öğretim üyesi olan Yusuf Kaplan’ın arkeoloji için dile getirdiği düşünceleri “AKP döneminde yapılan heykellerin” neden zevkten, sanatsallıktan uzak olduğunu somut şekilde gösteriyor.

Kaplan yazısında arkeolojik kazıları eleştirerek “Arkeolojik emperyalizm, bu topraklardan İslâm’ın izlerini siliyor ama biz uyuyoruz yine!” dedi.

Arkeoloji bilimini “sona ermiş, bitmiş bir tarihin korunması” olarak nitelendiren Kaplan, “Arkeolojiyi” şöyle tanımladı:

“Arkeoloji, savaşmadan tarih yapmanın en kestirme yoludur. Tarihi çarpıtmanın ve yeniden yazmanın… Başkalarına tarih dayatmanın… Dahası, senin atalarının yaşamadığı bu imal edilmiş tarihi, dünyaya satmalarının…”

“İSLAMİ KÖKLERDEN KOPARILIYOR”

Arkeoloji için “Silahtır. En ürpertici silahtır, en öldürücü silah hem de” diyen Yusuf Kaplan, Türkiye’de yürütülen 600 küsur kazı çalışması hakkında ağır ithamlarda bulundu. Yusuf Kaplan yazısına şöyle devam etti:

“İşte bu medeniyetin birikimini, ruhunu, ruh köklerini bir kez daha tarihe gömen, ikinci kez yok eden bir cinayet işleniyor memlekette. Bu topraklardaki tapu senedimizi elimizden alacak, bizi bu topraklardan sürecek yapıları adım adım inşa ediyor birileri arkeolojik kazı numaralarıyla… Türkiye’nin dört bir tarafı, başta İstanbul olmak üzere, Anadolu’nun her tarafı, İslâmî köklerinden koparılarak, bu toprakların bizden önceki Rum, Ermeni, Hıristiyan geçmişi, pagan Yunan ve antik Ege ve Akdeniz uygarlıkları geçmişi kazınarak gün yüzüne çıkarılmaya çalışılıyor harıl harıl…”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

slot siteleri bahis siteleri hacklink