Son Dakika Haberler

Gerici yazar Karaman’dan ‘bölücü’ nasihat: Alevi bir genç ile Sünni bir kız evlenemez

Gerici yazar Karaman’dan ‘bölücü’ nasihat: Alevi bir genç ile Sünni bir kız evlenemez
Okunma : Yorum Yap

Gerici yazar Karaman’dan ‘bölücü’ nasihat: Alevi bir genç ile Sünni bir kız evlenemez…

Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman’ın kendisine ait sitesinde, gelen sorulara verdiği bir yanıtta ‘Alevi bir genç ile sünni bir kız evlenemez’ dediği ortaya çıktı.

Yeni Şafak gazetesinin ‘ilahiyatçı’ yazarı Hayrettin Karaman’ın “Alevi ile evlenmek” sorusuna “Eğer bilerek Aleviliğini koruyorsa, Alevilere ait olup İslam ile bağdaşması mümkün olmayan inançları ve uygulamaları muhafaza ediyorsa o genç ile Sünni bir kız evlenemez” yanıtını verdiği ortaya çıktı.

İslam Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman’ın kendisine ait sitesinde, gelen sorulara verdiği bir yanıtta “Alevi ile evlenmek” başlığı altında şu ifadeler yer aldı: 

Karaman’a yöneltilen soru şöyle: “Benim 22 yaşında bir kızım var ve okul arkadaşları arasından bir gençle konuşuyor ve ciddi olarak neticelendirmeye niyetliler. Aileyi araştırdık, ailenin çok iyi bir aile olduğunu öğrendik ancak delikanlı ve ailesi Alevî mezhebinden. Bu durum karşısında ne yapacağımı şaşırmış vaziyetteyim, Alevi inançlı biriyle sünni inançlı birisinin evlenmesi caiz midir? Caizse ben bunu babama [kızın dedesine] nasıl anlatabilirim; zira babama konuyu açtığımda ilk sorusu “Mezhebi nedir?” oldu. Gerçekten o ana kadar mezhebini bilemedik, araştırdığımızda öğrendik. Şimdi babam sürekli soruyor, ben tam bilgi sahibi olmadığım için babamdan gizliyorum, ancak her şeye rağmen babam “hayır, olmaz” derse kesinlikle olmayacak. Ancak bir yanda da evladım var, çıkmaz bir durumdayım; ben, eşim ve çocuklar, biz aslen Arnavutuz, 1957 yılında göç etmişiz. Aile yapısı olarak baba ve annemizin sözünden çıkmamaya gayret eden bir yapıya sahibiz. Benim sizden ricam bu durumda nasıl davranmam gerekiyor, beni bilgilendirebilirseniz çok sevineceğim. Olmayacaksa da bunu kızıma anlatabilmeliyim, sizin yollayacağınız mail cevabını okutabilirim kızıma, olabilirliği varsa da bu sefer babama okutup ikna etmeye çalışacağım. hürmetlerimi sunuyorum..”

‘SÜNNİ BİR KIZ EVLENEMEZ’

Karaman’ın yanıtı ise şöyle:  “Alevilik babadan oğula geçen bir soy, bir kan bağı değildir. İnsan bugün Alevi, yarın dönüp Sünni veya tersi olabilir. Bu gencin ailesi Alevi olmakla beraber gencin kendisi İslam’a Sünniler gibi inanıyorsa, Amentüyü bizler gibi kabul ediyorsa o makbul bir müslümandır. Eğer bilerek Aleviliğini koruyorsa, Alevilere ait olup İslam ile bağdaşması mümkün olmayan inançları ve uygulamaları muhafaza ediyorsa o genç ile sünni bir kız evlenemez. Durumunuzu buna göre inceler kararı siz verirsiniz.”

Karaman, 16 Nisan 2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumu öncesi kaleme aldığı yazısında “Bizi hedefe yaklaştıracak olan bir adımı daha ‘Evet’ diyerek atmak, ‘farz olanı tamamlayan ve ona yaklaştıran her fiil farzdır’ kuralının çerçevesine dahildir” ifadeleriyle tartışma yaratmıştı. Karaman, yolsuzluğa “hırsızlık” demenin hata, yalan ve iftira olduğunu da iddia etmişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)