Son Dakika Haberler

Gültekin’in ‘Kuran dağıttığı’ iddiasıyla eleştirdiği CHP’li Esenyurt Belediyesi’nden yanıt geldi

Gültekin’in ‘Kuran dağıttığı’ iddiasıyla eleştirdiği CHP’li Esenyurt Belediyesi’nden yanıt geldi
Okunma : Yorum Yap

Gültekin’in ‘Kuran dağıttığı’ iddiasıyla eleştirdiği CHP’li Esenyurt Belediyesi’nden yanıt geldi

Levent Gültekin’in “Evlere Kur’an dağıtmak ne Allah’ınızı seversiniz” diye eleştirdiği CHP’li Esenyurt Belediye Başkanı Bozkurt: “Cenazelerin ardından ve bir kere de Kadir Gecesi’nde bir caminin önünde vatandaşlara Kur’an-ı Kerim verdik ama onun dışında rutin dağıtım yapmadık”

Gazeteci Levent Gültekin’in son seçimde AKP’den CHP’ye geçen Esenyurt Belediyesi’ni “Kur’an dağıtılıyor” iddiası ile gündeme getirmesinin ardından Belediye Başkanı Bozkurt’tan yalanlama geldi. Bozkurt, “cenazelerin ardından ve bir kere de Kadir Gecesi bir caminin önünde Kur’an dağıttıklarını” söyledi.

Gültekin, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Esenyurt Belediyesi’ne yönelik eleştiride bulunarak “Sevgili CHP’li Esenyurt Belediyesi evlere Kur’an dağıtmak ne Allah’ınızı severseniz? Bu sizin işiniz mi? Kiminiz dincilik yapıyorsunuz, kiminiz mezhepçilik. Hazır laiklik yok edildi, siz de keyfini mi çıkarıyorsunuz? 3-5 oy için mi değer mi?” ifadelerini kullanmıştı. 

“Cenazelerde Kur’an-ı Kerim veriyoruz ama dağıtmıyoruz”

Independet Turkce’den Ali Kemal Erdem, Gültekin’in gündeme getirdiği iddiayı Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt‘a sordu. Erdem’in aktardığı bilgiye göre; Bozkurt, ortada bir yanlış anlama olduğunu belirterek insanlara Kur’an-ı Kerim verdikleri ama bir dağıtımın söz konusu almadığını söyledi. Şehit cenazeleri olduğunda şehit yakınlarının evlerine Türk bayrağı ve Kur’an-ı Kerim götürdüklerini söyleyen Bozkurt, “Onun dışında ayrıca normal cenazelerde evlere giderek başsağlığı diliyoruz” dedi. Ev ziyaretlerinde belediye çalışanlarının ailenin durumuna göre ihtiyaçları belirlediklerini aktaran Bozkurt, “İnsanlar yakınlarını kaybettiğinde o an ne yapacağını şaşırıyor. Biz de destek olma adına talep eden evlere hoca desteği de veriyoruz. Giden hocamız evde Kur’an-ı Kerim okuyor. Ardından okutulan ve Atatürk tarafından Elmalılı Hamdi Yazır’a tercüme ettirilen Kur’an-ı Kerim’i aileye moral olsun diye bırakıyoruz” diye konuştu.

“Kadir Gecesi, bir caminin önünde Kur’an dağıtıldı ama rutin olarak dağıtım yok”

Bozkurt, rutin olarak yapılan bu işlem dışında Kur’an-ı Kerim’in yeryüzüne indiği gün olduğu için Kadir Gecesi bir caminin önünde talep eden insanlara Kur’an-ı Kerim dağıtıldığını dile getirerek, “Onun dışında, evlere bir Kur’an-ı Kerim dağıtımı yok. Yapılan çalışmalar belediyecilik hizmetleri içinde geçerli olan bir durum” bilgisini paylaştı.

“Laiklikle ilgili en son eleştirilecek insanlarız”

Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, laiklikle ilgili eleştiriye dair de şunları kaydetti:

“Sanırım laiklikle ilgili en son eleştirilecek insanlarız. İlginç olan şu: Bizden önceki dönemde burada görevli olan belediye başkanı ‘Esenyurt’u kaybedersek Mekke’yi, Kudüs’ü kaybederiz’ diyordu. Şimdi bizim Kur’an-ı Kerim’i vermemizle ilgili bu konunun gündeme getirilmesi biraz değişik oldu.”  

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)