Son Dakika Haberler

Güney Kore: Corona virüsünü yenenlerin 10’undan 9’unda sorunlar devam ediyor

Güney Kore: Corona virüsünü yenenlerin 10’undan 9’unda sorunlar devam ediyor
Okunma : Yorum Yap

Güney Kore: Corona virüsünü yenenlerin 10’undan 9’unda sorunlar devam ediyor

Güney Kore, resmi verilere göre dünya çapında 1 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan ve 33 milyondan fazla insanı hasta eden corona virüs ile ilgili korkutan bir bulgu açıkladı.


Bilim insanları, “İyileşen her 10 hastadan 9’unda sorunlar devam ediyor” dedi.

Corona virüsü salgınına karşı çok sıkı önlemler alarak uluslararası kamuoyunun dikkatini çeken Güney Kore, kritik bir araştırmanın sonucunu paylaştı. Corona virüsü salgınını yenen hastalar üzerinde yapılan inceleme sonucunu aktaran Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Ajansı (KDCA), 965 hastanın dahil olduğu araştırmada, 879 hastanın sağlık durumunda en az bir olumsuz yön tespit edildiğini açıkladı.

KONSANTRASYON EKSİKLİĞİ İKİNCİ SIRADA


KDCA yetkilisi Kwon Jun-wook, “Hastaların yüzde 91.1’inde corona virüsünün bıraktığı bir yan etki görüldü. En çok görülen etkilerden biri yüzde 26.2 ile halsizlik ve yorgunluk. İkinci sırada ise yüzde 24.6 ile konsantrasyon eksikliği yer alıyor” dedi. Psikolojik etkisi ve tat alma ve koku duyusunun kaybı gibi sıkıntıların da hastalığı yenenlerde yoğun görüldüğünü açıklayan Kyungpool Ulusal Tıp Fakültesi Profesörü Kim Shin-woo, araştırmanın kapsamlı bir halinin analiz edilerek hakemli bir makalede yayınlanması için çalışmaların devam ettiğini söyledi.
Sözcü

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)