Son Dakika Haberler

Günlerdir kayıp olan Süryani çiftin dosyasına gizlilik kararı!

Günlerdir kayıp olan Süryani çiftin dosyasına gizlilik kararı!
Okunma : Yorum Yap

Günlerdir kayıp olan Süryani çiftin dosyasına gizlilik kararı getirildi…

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Süryani Köyü Mehre’de (Kovankaya) yaşayan Hurmuz ve Şimoni Diril çiftinin aniden ortalardan kaybolması sonrası başlatılan arama çalışmaları sürüyor.

Çifti arama çalışmaları hava koşulları nedeniyle drone ile gerçekleştirilirken, savcılığa intikal eden dosyaya gizlilik kararı getirildiği öğrenildi.

Diril çiftinin 11 Ocak günükaybolması nedeniyle Şırnak’ta olan ve Bianet’ten Ruken Tuncel’e konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Süryani Milletvekili Tuma Çelik, savcılığın dosyaya gizlilik kararı getirdiğini söyledi.

Çelik, kış koşullarının karadan arama çalışması yapmaya izin vermediğini bu nedenle arama çalışmalarının havadan sürdürüldüğünü söyledi.

“Köy çoğu zaman yasaklı bölge”

Tuma Çelik, yaptığı açıklamada, “Kendilerinden haber alamadığımız çift, hem köyde hem de İstanbul’da ikamet ediyor. Köyde kaybolan Diril çiftinin dışında, bir kişi yaşıyor. Yaşayan bir diğer kişi de akrabaları oluyor.

“Köy dağlık, askeri ve çoğu zaman yasaklı bir bölge. Kış koşulları sebebiyle biz de aile bireyleri de köye ulaşmakta sorun yaşıyoruz. Aile bireyleri de oldukça kaygılı kendileri de bölgeye ulaşamıyorlar” demişti.

Kaynak

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)