Son Dakika Haberler

İddia: Gurbetçilere Türkiye’ye girişlerinde sosyal medya paylaşımlarından dolayı işlem yapılıyor

İddia: Gurbetçilere Türkiye’ye girişlerinde sosyal medya paylaşımlarından dolayı işlem yapılıyor
Okunma : Yorum Yap

Yurtdışında yaşamak da kurtuluş değil: Gurbetçilere, Türkiye’ye girişlerinde sosyal medya paylaşımlarından dolayı işlem yapıldığı iddia edildi…


Yurtdışında yaşayan binlerce muhalifin sosyal medyadaki paylaşımları sebebiyle Türkiye’ye girişlerinde gözaltına alındıkları ya da bu kişilere sınır dışı işleminin uygulandığı iddia edildi.


Avukat Seyit Sönmez, yurtdışında yaşayan muhalif kişilerin sosyal medya hesaplarının takip edildiğini ve ülkeye girişlerinde gözaltı ya da sınır dışı işlemine maruz kaldıklarını öne sürdü.

Son yıllarda yurtdışında yaşayan Türkiye vatandaşlarına yönelik “Terör propagandası”, “Cumhurbaşkanına hakaret”, “Halkı kin ve düşmanlığa teşvik” gibi suçlamalar yöneltilerek ülkeye girişlerinde sınır kapılarında veya havalimanlarında gözaltı veya sınır dışı etme uygulandığı ve bu vakaların binlerce olduğu iddia ediliyor.

Independent Türkçe’den Gazeteci Ali Kemal Erdem‘in haberine göre; İstanbul Barosu’na bağlı çalışan avukat Seyit Sönmez, bu konuyu yakından takip eden isimlerden biri. Sönmez, “Sadece bende şu an yurtdışında yaşayıp ülkeye gelişinde sosyal medya paylaşımları nedeniyle işlem gören 10 kişinin davası var. O da ben İstanbul’daki binlerce avukattan sadece birisiyim. Binlerce vaka olduğunu tahmin ediyorum. Bunun tespiti için soru önergesi vermeleri talebiyle milletvekilleriyle temasa geçtim” dedi.


“Yurtdışında yaşayanların sosyal medyalarını takip eden bir birim var”

 

Devlet içerisinde yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının ve Türkiye kökenlilerin sosyal medya paylaşımlarını takip eden bir birimin olduğunun belli olduğunu öne süren Sönmez, “Alınanların çoğu da muhalif kimliği ile bilinen, demokrasi mücadelesi veren kişiler. Devlet bir birim kurmuş, ne kadar muhalif varsa fişlemiş. Herkesin sosyal medyasını inceleyerek ne bulsalar soruşturma haline getiriyorlar” diye konuştu. 

“Gözaltına alınırım korkusuyla Türkiye’ye gelemeyen birçok insan var”

 

Sönmez’in iddiasına göre sosyal medyada suç unsuru olduğu iddia edilen paylaşım tespit edildikten sonra süreç şöyle işliyor: Önce bir soruşturma başlatıp direk yakalama kararı çıkarılıyor. Türkiye’deki adresleri belli olsa bile buralara tebligat yapılmıyor. ‘İkameti yurtdışında’ denilerek özellikle yakalama kararı çıkarıyorlar ve havalimanına geldiklerinde gözaltına alıyorlar.

‘Gözaltına alınırım’ korkusuyla Türkiye’ye gelemeyen birçok insan var. Yurtdışındakileri müthiş bir korku salmış. Sıradan insanlar bile beni arayıp ‘Hakkımda soruşturma var mı gelsem başıma bir şey gelir mi?’ diye soruyor.

Sönmez, gözaltına alınma korkusuyla birçok kişinin Türkiye’ye gelemediğini öne sürdü.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

slot siteleri bahis siteleri hacklink