Son Dakika Haberler

Güvenlik soruşturması teklifi tekrar oylanacak

Güvenlik soruşturması teklifi tekrar oylanacak
Okunma : Yorum Yap

Güvenlik soruşturması teklifi tekrar oylanacak…


Meclis Başkanı ‘liderinin’ izinde!


Şentop, Özgür Özel’i tehdit etti: Pişman ederim …

-Dün muhalefet oylarıyla reddedilen güvenlik soruşturması teklifine iktidar itiraz etti. AKP-MHP milletvekilleri oylanmanın tekrarlanması yönünde karar aldı. CHP konuyu AYM’ye taşıyacak…


Dün Meclis’te oylanan “Güvenlik soruşturması teklifi” muhalefetin oylarıyla reddedildi. Ancak iktidar partisi oylamanın sonucunu kabul etmeyerek Genel Kurul’da oylamanın tekrarlanması kararını çıkardı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Meclis Başkanı Şentop, “Genel Kurul’dan yenilenmesi yönünde karar çıkarsa tekrarlanır” demişti. Kurulda muhalefetin itirazlarına rağmen oylamanın tekrarlanması kararı alındı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, güvenlik soruşturması gerilimiyle ilgili Genel Kurul’dan önce açıklamalarda bulundu. Şentop, o açıklamada çıkan tartışmaları manipülatif olarak değerlendirdi. Şentop, ”Sorun olduğunda gereğini yapmak benim görevim. Oylamanın yenilenmesi yönünde karar çıkarsa tekrarlanır ” dedi. Meclis Başkanlık Divanı’nı toplama kararını sert bir dille eleştiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’e yanıt veren Şentop, “Burada arkadaşlar tabii meclis iradesi vs. bağlamındaki tartışmaları tamamen manipülatif tartışmalar olarak görüyorum” dedi. Şentop, “İç tüzüğe ve anayasaya göre taraflılık ve tarafsızlık anlaşılır. Ben iç tüzükteki hükümleri söylüyorum böyle bir toptancı usulüyle konuşmuyorum” ifadesini kullandı. Şentop, Özel’in, “Meclis Başkanı koşa koşa geldi. Boncuk boncuk terlemiş. Diyor ki ben başkanım Haydar Bey senin yerine ben yöneteceğim. Elimizde kapı gibi kanıt var dün bugün yarın Haydar Akar yönetecektir diye” sözleri üzerine şunları söyledi:

“Pişman ederim”


“Evet ben bir sıkıntı olduğunu fark ettiğim anda koşa koşa giderim, görevimin gereğini de yaparım. Fakat bu mecliste insanların konuşmalarıyla, fiziki durumlarıyla ilgili olarak en son değerlendirme yapıp espri yapacak kişi o arkadaşımızdır. Kendisini konuşurken bir aynaya bakmasını öneriyorum bu dediğimin ne anlama geldiğini anlaması için. Bunlar hoş şeyler değil. Fikirlerimizi tartışalım ama birbirimizin halleriyle ilgili oturumlar yapmaya kalkarsak en çok lafı işitecek olan arkadaşımız kendisidir. Ben Meclis Başkanı olarak daha fazla seviyeyi düşürmek istemem ama bu işi çok daha iyi yapabileceğimi de ifade etmek isterim. Pişman ederim.”

Tekrarlanacak


Meclis’te Genel Kurul’da yapılan tartışmalar sonunda oylamanın tekrarlanması yönünde karar çıktı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)