Son Dakika Haberler

Hafter liderliğindeki Ulusal Ordu, Libya’daki yönetimi ele geçirdi

Hafter liderliğindeki Ulusal Ordu, Libya’daki yönetimi ele geçirdi
Okunma : Yorum Yap

Hafter liderliğindeki Ulusal Ordu, Libya’daki yönetimi ele geçirdi

Libya Ulusal Ordusu lideri Halife Hafter, Libya yönetimine el koydu. Ulusa sesleniş konuşmasında ülke yönetimini üzerine aldıklarını belirten Hafter, “Silahlı kuvvetlerin genel komutanlığı, ülke yönetimini üzerine alıyor ve Suheyrat anlaşmasının feshedildiğini duyuruyor. Ağır sorumluluk yüküne rağmen halkın iradesini ve verdiği yetkiyi kabul ediyoruz” dedi. Ulusal Libya Ordusu’nun, “halkın iradesine uygun olarak” daimi sivil kurumların oluşması için koşulları yaratma konusu üzerinde çalışacağını dile getiren Hafter, “İnsanlar hayatlarının efendisi olmalı ve geleceklerini demokrasi yoluyla seçmeli. İlk günden itibaren hedefimiz Libyalıların iradesini korumaktı” ifadesini kullandı.

Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin kurulmasını öngören Suheyrat anlaşmasının ülkeyi yıktığını ve tehlikeli duruma getirdiğini iddia eden Hafter, “Ama şimdi bu anlaşma karanlık geçmişin bir parçası oldu” diye ekledi.

Türkiye yönetimi, Hafter’in karşısında olan, Merkezi Trablus’ta bulunan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni destekliyordu.

Ne olmuştu?


Libya, Muammer Kaddafi’nin devrilmesinin ardından kaosa sürüklendi. Ülkede 2011 yılından sonra başlayan iç savaş devam ederken zaman içinde iki farklı yönetim ortaya çıktı.

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Libya’da çatışmalar nedeniyle sayısı tam olarak bilinmese dahi şu ana kadar binlerce kişi hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletler de çatışmaların başlamasından bu yana on binlerce kişinin yerlerinden olduğunu kaydetti. BM başta olmak üzere uluslararası kamuoyundan sivillerin de zarar gördüğü çatışmaların derhal durması yönünde gelen çağrılar karşılık bulmadı.

Libya’da iki farklı yönetim bulunuyor


Arap Baharı olarak tanımlanan kitlesel halk hareketinin rejim karşıtı çatışmalara dönüştüğü ve Muammer Kaddafi’yi koltuğundan ettiği 2011 yılından bu yana siyasi istikrarın bir türlü sağlanamadığı Kuzey Afrika ülkesi Libya’da birden fazla yönetim bulunuyor. Libya, 2014 seçimlerinin ardından siyaseten ikiye bölündü. Bunlardan birisi ülkenin doğusunda, Mısır sınırına yakın Tobruk’ta bulunan Temsilciler Meclisi ve diğeri de Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti. Öte yandan IŞİD’in 2015’te varlığını hissettirdiği ülkede, örgüte bağlı savaşçılar Kaddafi’nin doğum yeri olan Sirte kentini ele geçirdi. Ancak Türkiye’nin de desteklediği Misratalı güçler, IŞİD’i aynı yıl içerisinde ortadan kaldırdı.

Libya’da siyasi dengeyi değiştiren General Halife Hafter kimdir?


Merkezi Trablus’ta bulunan Ulusal Mutabakat Hükümeti, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere Türkiye, Avrupa Birliği ve uluslararası kurumlarca meşru kabul ediliyor ve destekleniyor.

Tobruk merkezli Hafter güçlerinin kontrolünde olan Temsilciler Meclisi‘ni ise Mısır, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Fransa ve Rusya‘dan destekliyordu.

Büyük silahlı güçler Akdeniz’e kıyısı bulunan 6,5 milyon nüfuslu petrol ülkesi Libya’da Kaddafi’nin devrilmesinin ardından yüzlerce irili ufaklı silahlı grup faaliyet göstermeye başladı. Öne çıkan gruplar Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı birlikler. Kaddafi’nin devrilmesinde en büyük paya sahip Misrata merkezli güçler. Körfez ülkeleri ile Mısır’ın desteklediği Tobruk merkezli General Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu. Ülkenin batısında, Tunus sınırına yakın Zintan merkezli güçler.

Tarafsız- Euro news

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)