Son Dakika Haberler

Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan: Benim hayatımda biat kültürü olmaz

Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan: Benim hayatımda biat kültürü olmaz
Okunma : Yorum Yap

İbrahim Gökçek paylaşımı nedeniyle hakkında soruşturma açılan Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan: Benim hayatımda biat kültürü olmazGrup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in ölümünün ardından sosyal medyada üzüntüsünü dile getiren ve hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla soruşturması başlatılan Karşıyaka Hâkimi ve Yargıçlar Sendikası Başkanı Ayşe Sarısu Pehlivan, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından görevinden uzaklaştırıldı. Pehlivan, “Bir insanın bedeninin her geçen gün eridiğini ve öldüğünü sosyal medyada gördüm ve insani olarak üzüldüm. Acıyı anlayacak, vicdanlı biriyim. Benim hayatımda biat kültürü olmaz” demişti.

Gökçek ile ilgili paylaşımı sebebiyle hakkında soruşturma başlatılan ve daha sonra görevinden uzaklaştırılan Pehlivan, soruşturma sürecinde konuya ilişkin şunları söyledi:

Bu insanlar müzikle uğraşan bir grup


Bir insanın açlık greviyle ölüme gitmesine üzüldüğünü söyleyen Pehlivan, “Bu insanlar müzikle uğraşan bir grup ve ben üniversite 1. sınıf öğrencisiyken onların konserlerine gittim. Milyonlarca insan onları dinlerdi. Böyle bir insanın kendini ölüme yatırması beni üzdü. Onun terörist mi değil mi o kimliğine hiç bakmadım ve ilgilendirmiyor. Onun üzerinden paylaşım yaptım. Lince maruz kaldım” dedi. Herkesin özgürce yaşama hakkı olduğunu belirten Pehlivan, “Ben sadece sadece insan olmak, yaşam hakkı kutsaldır. Demokrat hukuk devletini savunan biriyim. Anayasal çerçevede kuralların işlediği bir Türkiye özlemini duyan bir yargıç oldum ve bunun için mücadele ediyorum. İnsanların beni terörle ilişkilendirmesi tamamen yanlı ve nefret söyleminin sonucu” diye konuştu.

Pehlivan, yargıç sadece kuş, böcek konuşur başka bir şey konuşmaz anlayışının hâkim olduğunu ifade ederek “Özgür yetiştim. Benim hayatımda biat kültürü olmaz. İnsanların iyiliği ve hukuk işlesin diye söylerim. Bu kadar ayrışma olmamalı.  Ben hiç makam sever olmadım. Benim tek derdim hukuk oldu. Bunu herkes böyle bilsin” diye konuştu.

Cumhuriyet

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)