Son Dakika Haberler

Haksız kazanç! AKP, kazanamadığı yerlerdeki belediye başkanlarını transfer ediyor

Haksız kazanç! AKP, kazanamadığı yerlerdeki belediye başkanlarını transfer ediyor
Okunma : Yorum Yap

Haksız kazanç! AKP, kazanamadığı yerlerdeki belediye başkanlarını transfer ediyor…

CHP, AKP’nin kazanamadığı yerlerde başkanları transfer ederek belediyeleri ele geçirmesine tepki gösterdi: ‘Seçimle alamadıklarını tehditle almaya çalışıyorlar’

CHP, Kayseri İncesu ilçesinin İyi Partili Belediye Başkanı Mustafa İlmek, Osmaniye Hasanbeyli’nin SP’li Belediye Başkanı Selahattin Denizoğlu, Osmaniye Böcekli Beldesi’nin CHP’li Belediye Başkanı Doğan Öztürk, bağımsız olarak seçilen Elazığ Keban Belediye Başkanı Hüseyin Açmaz ile Erzurum’un Olur ilçesinin Belediye Başkanı Sıddık Demircan’ın AKP tarafından transfer edilmesi ve AKP’nin yaptığı “100’e yakın belediye başkanı partimize geçecek” açıklaması sonrası bu durumun milli iradeyi yok saymak olduğunu söyleyerek tepki gösterdi.

CHP’li Seyit Torun, AKP’li Bülent Turan’ın diğer partilerden 100’e yakın belediye başkanının partilerine geçeceği şeklindeki açıklamasına ve 5 belediye başkanının AKP’ye geçmesine tepki gösterdi. Torun, “Milli iradeyi yok sayarak, bir şekilde seçimle kazanamadığını tehditle almaya çalışıyorlar” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Torun, özellikle AKP tarafından belediye başkanlarının transfer edilmesine tepki gösterdi.

Torun, AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş’un önceki gün, imar planlarında karşılaşılan davaların ivedi yargılama ile mahkemelerde görülmesinin önünü açan, kaçak yapılarla ilgili düzenlemeler getiren, yüksek binaların inşasının önüne geçilmesini amaçlayan kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sunduğunu hatırlattı.

Yapılması düşünülen değişikliklerin geçmişte bulunduğunu söyleyen Torun, “AK Partili Büyükşehir Belediyeleri ve AK Parti ile birlikte başlayan bu rant düzeni zaten önceden yoktu, bu durum onların döneminde başladı. Şimdi, sanki bunu yeni bir düzenleme yapıyormuş gibi bir algı yaratmaya çalışıyorlar. Sormak lazım; geçmişte bu imar tadilatları ile ilgili rakamlar neydi, sizin döneminiz de ne oldu? Özellikle ranta dayalı yapılaşma, ranta dayalı imar uygulamaları kimin döneminde, nasıl başladı? Yapmak istedikleri şey aslında hataları telafi etme çabasıdır” ifadelerini kullandı.

AKP’YE BELEDİYE TRANSFERİ TEPKİSİ

Torun, AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın diğer partilerden 100’e yakın belediye başkanının partilerine geçeceği şeklindeki açıklamasına ve 5 belediye başkanının AKP’ye geçmesine tepki gösterdi. Kayseri İncesu ilçesinin İyi Partili Belediye Başkanı Mustafa İlmek, Osmaniye Hasanbeyli’nin SP’li Belediye Başkanı Selahattin Denizoğlu, Osmaniye Böcekli Beldesi’nin CHP’li Belediye Başkanı Doğan Öztürk, bağımsız olarak seçilen Elazığ Keban Belediye Başkanı Hüseyin Açmaz, Erzurum’un Olur ilçesinin Belediye Başkanı Sıddık Demircan AKP’ye katılmıştı.

AKP’nin transfer açıklamasını değerlendiren Torun, belediye başkanlarının kimi zaman korkutularak, kimi zaman tehdit edilerek görevden alındığını belirtti. Torun, “Bazı belediyelere kayyum atadılar, şimdi ise belediyelere icra göndererek devleti bütün kaynaklarını onlara kapatarak, tehdit ederek bir şekilde AK Parti’ye geçmeleri için uğraşıyorlar. Bunlar beyhude çalışmalar. Bunlar, milli iradeyi yok sayarak bir şekilde seçimle kazanamadığını tehditle almaya çalışıyorlar. Milli irade ile gerçekleştiremediklerini devletin gücünü kullanarak transfer etmeye çalışıyorlar. Vatandaşımız her şeyin farkında. 31 Mart’tan ders almamışlar ki yine illegal yollarla ve demokrasi dışı uygulamalarla belediyelerin üzerine ciddi bir baskı uyguluyorlar” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)