Son Dakika Haberler

Halis: Fahrettin Altun, ‘Siyasi hegemonyanız bitti, kültürel hegemonyanız da bitecek…’ demişti!

Halis: Fahrettin Altun, ‘Siyasi hegemonyanız bitti, kültürel hegemonyanız da bitecek…’ demişti!
Okunma : Yorum Yap

Halis: Fahrettin Altun, ‘Siyasi hegemonyanız bitti, kültürel hegemonyanız da bitecek…’ demişti!

Zeytinli Rock Festivali’nin iptaline ilişkin tepkiler sürüyor. Yazar Serhat Halis, Fahrettin Altun’un “Siyasi hegemonyanız bitti, kültürel hegemonyanız da bitecek…” sözlerini hatırlatarak AKP’nin son 4 ayda getirdiği yasakları hatırlattı.
 

Geçtiğimiz günlerde 17-21 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılacak olan Zeytinli Rock Festivali’nin, biletleri satışa çıkmasına rağmen, yasaklandığı açıklandı. Balıkesir Kaymakamı İlyas Memiş imzasıyla yayımlanan yasak kararında “Vatandaşlarımız tarafından yapılan yoğun şikâyet ve yakınmalar göz önüne alınarak, kamu güvenliği ve sağlığı, toplumun huzuru, çevrenin korunması amacıyla uygun görülmemiştir” ifadeleri kullanılmıştı.

Konser ve etkinliklerin art arda yasaklanması ve son olarak Zeytinlik Festivali’nin “toplum huzuru” gerekçesiyle yasaklı listesine eklenmesi müzikseverlerin ve sanatçıların tepkisine neden oldu.

Yasağa tepki gösteren yazar Serhat Halis, Fahrettin Altun’un 2018’de söylediği ‘Siyasi hegemonyanız bitti, kültürel hegemonyanız da bitecek…’ ifadelerini hatırlatarak son 4 ayda AKP’nin getirdiği yasakları yazdı.

Birgün’deki yazısında “Siyasal İslam iktidarını pekiştirinceye kadarki sürede demokrat görünür. Bu süre tamamlandıktan sonra despotik gerçeği açığa çıkar. Bu onun belirgin bir karakteridir. Bu yüzden siyasal İslam iktidarlaşma sürecinde (politik öngörüden ve analiz yeteneğinden yoksun) pek çok liberali ve demokratı kandırarak yedeğine alır.” diyen Serhat Halis, muhalefeti de eleştirerek “Mevcut muhalif politika; ‘içki içmek’, ‘mini etek giymek’, ‘oruç tutmamak’, ‘kadınlı erkekli eğlenmek’ ayıpmış ya da gizlenmesi gereken şeylermiş gibi davrandığı müddetçe; gerici dayatmanın zaferi kaçınılmazdır.” ifadelerini kullandı.

“Ortaçağ yaşamına adaptasyonu savunan kişilerin siyasal iktidarı ve yoğun baskısı altındayız. Bu yüzden sayıları artan festival ve konser yasaklarıyla karşılaşıyoruz. Burada kadın ve erkeğin yan yana olduğu, içinde içkinin yer aldığı etkinliğe, konsere, festivale yaşam hakkı yok.” diyen yazar, Fahrettin Altun’un 2018’de söylediği bir söze vurgu yaptı.

Halis, Fahrettin Altun’un ‘Siyasi hegemonyanız bitti, kültürel hegemonyanız da bitecek…’ sözlerini hatırlatarak “bu sözlerin pratikteki yansıması” olan yasakları sıraladı.

Halis, son 4 aydaki yasakları şöyle listeledi:

– Eskişehir’de 12-15 Mayıs tarihlerinde yapılacak “Anadolu Fest” yasaklandı.

– Niyazi Koyuncu’nun 25 Mayıs’ta gerçekleştireceği konser, Pendik Belediyesi tarafından iptal edildi.

– Apolas Lermi’nin 29 Mayıs’ta düzenleyeceği Denizli konseri iptal edildi. Lermi’nin 11 Haziran Bostancı konseri de yasaklandı.

– “Başkent Kültür Yolu Festivali”nde 11 Haziran’da sahne alacak olan Ara Malikian’ın konseri yasaklandı.

– Zonguldak’ta 28-31 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan “Kozlu Müzik Festivali” iptal edildi.

– Dersim-Tunceli’de, 21-24 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek olan “Munzur Kültür ve Doğa Festivali” iptal edildi.

– Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından düzenlenen “Kazdağı Ekoloji Festivali”, iptal edildi.

– “Başkent Kültür Yolu Festivali”nde sahne alacak Güney Koreli müzisyen Mirae’nın konseri ‘eşcinselliği yaymayı misyon edinmiş’ bir grup olduğu gerekçesiyle iptal edildi.

– “ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği” iptal edildi.

– Aynur Doğan’ın Kocaeli ve Bursa’da gerçekleştireceği konserleri iptal edildi.

– 17-21 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek olan ve 2005 yılından beri düzenlenen “Zeytinli Rock Festivali”nin iptal edildi.

– Gökçeada’da 15 Ağustos’ta gerçekleşmesi planlanan Meryem Ana Panayırı iptal edildi.

– Muş’ta gerçekleşecek olan “Metin&Kemal Kahraman” konseri, 16 Mayıs tarihinde yasaklandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)