Son Dakika Haberler

‘Halk adamı’ ve ‘başçavuşun eşeği’ / Şeytan Tırnağı

‘Halk adamı’ ve ‘başçavuşun eşeği’ / Şeytan Tırnağı
Okunma : Yorum Yap

‘Halk adamı’ ve ‘başçavuşun eşeği’

Sallasanız değecek iki siyasi figür, bu toplumun siyasi geleneğinin vazgeçilmez tipleri ve cari siyasetin bu kadar beş para etmez olmasının da kitle tabanı… Zira ikisinde de ne bilgi var, ne kültür, ne ahlak ne de izan… Hani uydur bir tarafından, sonra ısrarla savun, gerçek sanarlar hesabı… Bunlar on yıllardır bu toprakları zehirleyen, çevresini aptallaştıran, kendisi de aptal olan bir cins. Bir tür ‘post-truth’un kırosu ve post-truth yokken bunlar hep vardı.

 

Çokbilmişin lafazanı

Sanmayın ki ilkokul mezunu, yoksul ve cahil kalmış çevrelerde boy gösteriyorlar sadece. Bunları Etiler’de de görebilirsiniz, Kadıköy’de de, bol bol İzmir’de de… Aşırı sağda da görebilirsiniz, gerici yobazlar arasında da; sözde Atatürkçü tayfada da, pek bir devrimciler arasında da… Ve bunların eli kalem tutanları, daha doğrusu toynağı kalem ittirenlerini Akit’te, Diriliş Postası’nda, Sabah’ta, Beyaz TV’de, Habertürk’te görebileceğiniz gibi, aynı şekilde Sözcü’de, Oda TV’de, Halk TV’de, Cem TV’de veya KRT’de de görmeniz çok mümkün. İçi yankı yapan boş kafataslarından, yalan dolan ve saçma sapan yorumlar çıkarıyorlar.

İdeolojiler üstü ahmaklık

Önce köşe sahibi olamamış, mahallenin ve toplululuğun zeka sıkıntılı, ahlaksız, cahil ama çenebaz, yılışık ve yapışkan (bunu ‘çevresi geniş’ diye tanımlayan mallar da var) kanaat yumurtlayıcılarına bir göz atalım… Kahvehane, bakkal, sokak köşesinde konuşlanan mahallenin siyasi yavşağıyla başlayalım önce. Bunlar genelde esnaf ya da emekli, içi çürük, husumet yüklü bir karaktere sahip, çenesi düşük, diliyle beyni arasında bir bağlantı olmayan bir cins. Konuşmaya başladı mı susmak bilmeyen ve hani şu TV’lerde boy gösteren gerizekalı komplo teorisyenlerine pabucunu ters giydirecek kadar beyni iltihaplı bir zevat. Genelde bilinçsiz gerici faşist ile tımarhanelik ulusalcı arasında geniş bir skalada örnekleri var. Ve tabii bir de ortak özellikleri var; bunlar kendilerini ‘halk adamı’ sanmakta ve çok özel bağlantıları var, bilgi yağıyor bu mallara!.. Aslında mahalleden çıktı mı birilerinin ayakçısı, belki o bile değil. Bu tarif ettiğim tip, her cenahta bol bol var.

Beyin yok, dil olmuş pabuç

Size bir örnek vereyim çok eskiden, sonra bugüne döneriz tekrar:

Meyhane müdavimi, beynini rakıyla mantarlaştırmış bir tanesi akşamüstü masaya çöküp “Bu hafta darbe olacak, ABD’den olur almışlar” diye bıraktı ortaya! “Kim söyledi?” diye sorduk, cevap net; “Kayseri’de bir albay var, onun emireri, benim enişteye söylemiş!” Sonra başladı allandırıp pullandırmaya, “Bu gericileri temizleyecekler ama siz de dikkat edin, solcuları da alacaklar”… Herif susmak bilmiyor, hani neredeyse kaç tank, kaç uçak olaya girecek falan uydur uydur gidiyor; gün bile veriyor, tabii saat sabaha doğru! Bir yandan da bizim rakıdan götürüyor adi! Şerefsizi masadan def edene kadar bayağı bir zaman geçti, o sinirle o gece kaç büyük devirdik hatırlamıyorum. Bir hafta sonra herifi tekrar gördük, “Ne oldu lan darbe?” sorumuza verdiği cevap tam bizim gibi buna kafa göz dalmayıp dinleyen eşeklere göreydi: “Birileri darbe olacağını sızdırmış!”

Dönelim bugüne… Yandaş basın, muhalif basın, sosyal medya, troll, o bu koyun bir tarafa, bu ülkede siyaset kulaktan kulağa ve tam bir ahmaklıkla şekilleniyor. Yandaş basındaki amipli dizanterileri bir kenera koyalım şimdilik, onlara zaten sabahtan akşama yapılan hakaretler bile aslında enerji israfı… Yine yandaş troller’i de şöyle kubura atıp sifonu çekelim.

Salla gitsin, kanaat diye yuttur!

Gelelim bizim cenahın saçma sapanlarına… Bunlar çeşit çeşit ama ortak bir özellikleri var, gaz çıkarır gibi beyan üretmeleri… Hepsi her konuda çok bilgili. Yılmaz Özdil’in laciverdi bu cinsler ekonomiden tarihe, siyasetten bilime ve sanata her konuda ahkam kesiyor. Çoğu Albert Camus’yü ‘Camus’ diye okuyacak kadar da rafine! Bu otçul tür, diyelim ki küresel piyasalarda ciddi bir dalgalanma var, biraz da zıkkımlandıkları rakının etkisiyle “Yarın sabah dolar 10 TL” diye tweet atabiliyor. Bunu sosyal medyadan takip eden on binlerce insan da deli dana gibi bu zırvayı tekrarlıyor. Sonra herif o tweet’i siliyor, utanmadan ekonomi üzerine ahkam kesiyor. Muhalif medya da insan kıtlığından olsa gerek bundan hala görüş almaya devam ediyor. Doğduğundan bugüne “Yarın kesin kriz olacak” dışında pek bir şey demeyen bu tipler, işte koyunun olmadığı yerde keçi Abdurrahman Çelebi!

Zırdelilere mecralar!

Eğer siyasetin bir yanından tutuyorsanız, bilirsiniz ki WhatsApp grupları denen bir çile var. Burası bir haberleşme ve teknik sorunları çözme mecrası olacakken, ipini koparmış deli danaların yorumları, pasif agresyonları, kişilik sorunları, çemkirmeleri ve ikili kavgalarıyla rezil oluyor. Sosyal medyaya giriyor, abuk sabuk bir kirli bilgi buluyor, tak hemen paylaşıyor. Sonra bir başka biri usturuplu bir şekilde değil de dalga geçerek bir şeyler diyor. Derken bir başkası bir analiz yumurtluyor; çalıntı, kulaktan dolma, sonu gelmez bir yazışma gidiyor öyle… “Teyzemin komşusu dedi ki” ile başlayan büyük olasılıkla kendi uydurduğu bir masal üzerinden yürüyor da yürüyor. Bir diğer zırdeli, “Ben de duydum, herkes konuşuyor” diye gazı veriyor. Herkesin konuştuğunu iddia eden münzevi bir meczup oysa ki…

Sivil inisiyatiflerin, sokak siyasetinin bu kadar cılız kalmasının sebebi işte bu ve benzerleri… Biz bunları ta park forumlarından beri çekiyoruz, verdikleri zarar kaçırdıkları insanlar kadar sinir sistemini harap eden cinsten. Bu kendini en devrimci sanan fos kabadayısından aklını yitirmiş ve kendi deli saçmasını millete anlatmak için fırsat kollayanına, hasbelkader üç kitap okuyup ömrü boyunca bunu geveleyen analiz yumurtlayanından her türlü ortamda ilgi delisi egomanyağa kadar çeşit çeşit karakter ciddi bir zaman kaybına sebep oluyor.

İçimizdeki asalaklar

İşte “100 bin polis oy kullansın diye İstanbul’a sefer görev emriyle geliyor” zırvalığı böyle yayılıyor. Veyahut “HDP, AKP ile anlaştı, seçimde AKP’yi destekleyecek” paylaşımları… Hadi bu diyelim ki zevzeklik. Peki kardeşim “HDP tekrarlanan seçimde aday çıkartacak” dingilliği nedir ya? Bari yazmadan bir bak bakalım, öyle bir imkan var mı; yok! Ama bıraktı mı pisliği ortaya, hadi işi gücü bırak bunun bokunu temizle!

Son olarak bir de aslında hiçbir şey olmayıp da bir yerin sözcüsü gibi takılanlara gelelim. Örnek verelim, bu kez radikal demokrat olduğunu sananlardan gelsin. “HDP’ye teşekkür edeceksiniz!” Yahu sana ne? “O zaman Demirtaş’a teşekkür et!” Niye pilav üstü anksiyete, niye?.. HDP Genel Merkezi sanan bir grup malın gündemini al işte… HDP’ye üye mi? Yok yemez! Bir yerde gördünüz mü seçim çalışmasında? Yok evde götünü büyüttü siz koştururken… İşte bir de böyle bir küçük sürü var ki sosyal medyada otlanıyor, otlandıkça da tezeğini bırakıyor! Bu paylaşımları gören CHP’li başka tayfa, hıyarı görünce tuzu alıp koşuyor; İstanbul ittifakını kemirmeye çalışıyor. Gelsin karşılıklı faşistler. Ülkeyi düşünen var mı, yok ama tatmin oldular mı oldular? Meseleleri bu kadar zavallı işte…

Motive olmuş muhalefetin moralini bozmak için biri orasından uyduruyor, pisliğini temizlemek bizlere kalıyor. Bunlar eğer olmasa partiler dışı muhalefet, sokak siyaseti, taban inisiyatifleri çok daha hızlı gelişir ve yaygınlaşır ama işte böyle bir kene var ki, bu zorlu koşullarda kanımızı emiyor. Hiç empati falan göstermeyin böylelerine, direkt itibarsızlaştırın, saçmalıklarını ağzına tıkın ki, bir daha zırvalarken biraz imtina etsin…

Şeytan Tırnağı ….

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)