Son Dakika Haberler

‘Evde’ temizlik devam ediyor: Halkbank davası sebebiyle Hakan Atilla da istifa etti!

‘Evde’ temizlik devam ediyor: Halkbank davası sebebiyle Hakan Atilla da istifa etti!
Okunma : Yorum Yap

ABD’deki Halkbank davası nedeniyle sular ısınıyor!


‘Evde’ temizlik devam ediyor: Halkbank davası sebebiyle Hakan Atilla da istifa etti!


-5 Mart 2021’de Bloomberg, Hakan Atilla’nın Borsa İstanbul’dan istifa edeceğini iddia etmiş ancak Hakan Atilla iddiaları 6 Mart’ta yalanlamıştı. Atilla bugün “kendi isteğiyle” istifa etti!


Halkbank davası gerekçesiyle kendisine yönelik dayatmalar nedeniyle bir süredir görevden ayrılacağı konuşulan ve 26 Şubat’ta ‘izne’ ayrılan Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla istifa etti.

ABD’de Halkbank davası sebebiyle 28 ay hapis yattıktan sonra Türkiye’ye dönen Atilla, kahraman gibi karşılanmıştı. Berat Albayrak tarafından karşılanan Atilla, Ekim 2019’da Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne getirildi. Hakan Atilla bu görevde 16 ay kalabildi. 26 Şubat’ta ‘izne’ ayrılan Atilla’nın ‘kendi isteğiyle’ genel müdürlükten istifa ettiği duyuruldu.

Atilla’nın istifası kabul edildi.

Atilla’nın istifasına ilişkin Borsa İstanbul A.Ş’den açıklama yapıldı.

Yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Sn. Mehmet Hakan Atilla’nın kendi isteğiyle 08.03.2021 tarihinden itibaren Genel Müdürlük görevinden istifa etmesi nedeniyle, 08.03.2021 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile istifası kabul edilmiştir. Borsamız kararı, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı’na bildirilmiştir.”


Dış basın istifa haberini haftasonu vermişti

Atilla’nın istifa edeceği haberleri hafta sonu dış basında da yer almıştı. Financial Times gazetesi Atilla’nın istifası için, “Atilla’nın görevden alınması, Joe Biden’ın yeni yönetimiyle ilişkileri iyileştirmek isteyen Erdoğan’ın Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmazlığı gidermek için sembolik bir jest olabilir” yorumu yapılmıştı.

Gazete, “Türkiye Mayıs’ta başlaması beklenen bir dava süreciyle daha karşı karşıya. New York’ta başlaması beklenen davada Halkbank’ın para aklama, yaptırımı delme ve dolandırıcılık suçlarından yargılanması bekleniyor. ABD’li savcılar İran’ın Halkbank aracılığıyla 20 milyar dolar değerindeki petrol gelirini kullanabildiğini iddia ediyor. Halkbank’a verilecek ciddi bir ceza Türkiye’deki bankacılık sistemini sarsabilir” yorumunu yapmıştı.

“Şah “Vezirini” feda etmiştir”


Gazeteci Celal Eren Çelik, Berat Albayrak’ın istifası sonrası

“Şah “Vezirini” feda etmiştir” dediği yazısında Halkbank davası ve istifalara dair genel bir çerçeve çizmiş  ve Hakan Atilla’nın da istifa ettirileceğini iddia etmişti.

Çelik, “Biden’in ABD Başkanlık seçimini kazandığının kesinleşmesinden saatler sonra Zarrab’ın tüm kirli işlerini döndürdüğü 2011-2014 yılları arasında HALK BANK Genel Müdür Yardımcısı olan Murat Uysal görevden alındı. Cumartesi günü ise Biden’ın seçimi kazandığı tüm ABD medyası tarafından ilan edildi ve Dünya liderleri Biden’ı tebrik etmeye başladılar, Biden zafer konuşmasını yaptı… Pazar günü ise HALK BANK Davası’na müdahalede bulunulmasını sağlayan Berat Albayrak istifa ettiğini duyurdu… Erdoğan özellikle “Zayıf nokta” olarak gözüken HALK BANK konusuna “değmiş” kim varsa tasfiye yahut pasifize edecek…Üstelik bundan başka şansı da yok gözüküyor… Albayrak’ın istifası sıradan bir olay değildir ve sırada ABD’de HALK BANK davasından yargılanıp Türkiye’ye dönüşünde Berat Albayrak tarafından havaalanında karşılanan ve hemen sonrasında Borsa İstanbul’un başına atanan Hakan Atilla’nın istifası da olabilir…” demişti.

Söz konusu yazı şöyle:


“Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ı görevden almıştı. Şimdi olayları biraz daha derinlemesine inceleyelim isterseniz…

***

ABD’de görülen HALK BANK Davası Türkiye, AKP ve Erdoğan için son derece sıkıntı verici bir davaydı. Burada çok büyük bir yolsuzluk ve rüşvet ağı Rıza Zarrab’ın ifadeleri ile ABD mahkemelerinin kayıtlarına geçti. HALK BANK davasının en önemli özelliklerinden bir tanesi de bankanın hem genel müdürü, hem genel müdür yardımcısının dava iddianamesinde adının geçiyor olması. Zarrab mahkeme ile yaptığı işbirliği sonrasında HALK BANK üzerinden kurulan rüşvet çarkında yer alan ne kadar üst düzey HALK BANK yetkilisi varsa bu yetkililerin ismini Amerikalı savcılara bülbül gibi şakıdı. Peki hatırlayalım şöyle sizlerle; Zarrab’ın Türkiye’de adeta fırtına gibi estiği yıllar ne zamandı? 2011-2014 yılları arası… Şimdi sizlerle 2011 yılının Kasım ayına gidiyoruz… HALK BANKASI’na yeni bir “GENEL MÜDÜR YARDIMCISI” atanmaktadır… “Hazine Yönetiminden Sorumlu” bu genel müdür yardımcısı 2016 yılının Haziran ayı sonuna kadar görevde kalacaktır… İşte o “Genel Müdür Yardımcısının” ismi Murat Uysal’dır…

Yani Trump’un seçimleri kaybetmesinin hemen ardından Cuma günü apar topar görevden alınan Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, Zarrab’ın HALK BANKASI ile birbirinden çetrefilli ilişkiler geliştirdiği o dönemde HALK BANKASI’nın 2 numaralı ismiydi.

***
Berat Albayrak’ın Erdoğan için önemi sadece “Aileden” olmasından kaynaklanmıyordu. Zira Berat Albayrak son olarak New York Times gazetesinde yer alan ve “YALANLANMAYAN” haberde de olduğu gibi Mehmet Ali Yalçındağ ve  Jared Kushner ile birlikte  ABD Başkanı Trump ile kurulan bir “Gayrı resmi iletişim hattının” en önemli, en kilit ismiydi. Mehmet Ali Yalçındağ Aydın Doğan’ın damadı ve Trump’un Türkiye’deki ortağı, Jared Kushner ise Trump’un  damadı ve üst düzey danışmanıydı..

İşte bu 3 “Damat” özellikle HALK BANK Davasına Trump‘un müdahale etmesi için özel çalışmalar yaptı,lobi şirketleri ile çalışıldı,Trump’a bu ekip kanalı ile iletilen “Tavsiyeler” doğrultusunda HALK BANK davasına ABD yasalarına da uygun olmayan şekilde müdahil olması isteği iletildi,çeşitli anlaşmalar yapıldı. (Bunu New York Times’ın 12 Kasım 2019 tarihli ve David D. Kirkpatrick ve Eric Lipton imzalı detaylı analizinden çok açık ve net biçimde görmemiz mümkün) Bunda bir nebze de başarılı olundu… Ki bu 3 damadın kurduğu bu “Gayrı resmi iletişim köprüsü” bundan sonraki süreçte Trump‘un başını oldukça ağrıtabilir…

***

Peki ya Joe Biden?


Biden bu fotoğraf karesinin tam da merkezinde… Zira Joe Biden ve ekibi HALK BANK davasını raftan indirip,tam anlamı ile ve sonuna kadar gidilecek bir yargılamayı gerçekleştireceklerini her fırsatta ifade ettiler…

İşte o nedenledir ki AKP ve AKP yandaşı medya son dakikaya kadar Trump güzellemesi yaptı,haber kanallarında Trump’un kaybettiği kabullenilmek istenmedi… Ama netice ortaya çıktı ve Biden’ın seçimi kazandığı ilk olarak Cuma gecesi netleşti… Ne olduysa işte o Cuma gecesinden sonra oldu…

*** Cuma gecesi Biden’in ABD Başkanlık seçimini kazandığının kesinleşmesinden saatler sonra Zarrab’ın tüm kirli işlerini döndürdüğü 2011-2014 yılları arasında HALK BANK Genel Müdür Yardımcısı olan Murat Uysal görevden alındı. Cumartesi günü ise Biden’ın seçimi kazandığı tüm ABD medyası tarafından ilan edildi ve Dünya liderleri Biden’ı tebrik etmeye başladılar, Biden zafer konuşmasını yaptı… Pazar günü ise HALK BANK Davası’na Trump’un damadı Kushner ile birlikte müdahalede bulunulmasını sağlayan Berat Albayrak istifa ettiğini duyurdu…

ABD’de seçimi Biden’ın kazanması ABD’nin temel politik stratejik tercihlerinde radikal değişikliklere yol açmaz ama AKP’ye bakış açısından Trump’un veya Biden’ın kazanması çok şey fark eder. Zira Biden ekibi AKP ve Erdoğan’a tahammülü olmayan bir ekip.

İşte tam da bu nedenle Erdoğan özellikle “Zayıf nokta” olarak gözüken HALK BANK konusuna “değmiş” kim varsa tasfiye yahut pasifize edecek…Üstelik bundan başka şansı da yok gözüküyor.

***

Albayrak’ın istifası sıradan bir olay değildir ve sırada ABD’de HALK BANK davasından yargılanıp Türkiye’ye dönüşünde Berat Albayrak tarafından havaalanında karşılanan ve hemen sonrasında Borsa İstanbul’un başına atanan Hakan Atilla’nın istifası da olabilir…

Ve Albayrak’ın istifası ile birlikte PELİKAN yapılanması da çok ama çok büyük bir darbe almıştır ve onların da kara kara düşünmeye başlayacakları sürece girilmiştir.

2 “Damat” (Albayrak-Kushner) ve 3 “başkanın” (Trump-Biden ve Murat Uysal) hikayesi birbirine bağlıdır ve bu bağların çözülmesi süreci çok daha farklı bir noktaya doğru taşıyacaktır. Ve emin olun ki, bu saatten sonra Berat Albayrak bir şekli ile görevine geri dönse de AKP için hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır, olması mümkün değildir.

Bu gece Türkiye için tarihi bir gecedir, zira Albayrak Erdoğan için “Vezir” konumundadır. Ve Şah “Vezirini” feda etmiştir.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)