Son Dakika Haberler

Harp okulları ‘irticacılara’ açıldı: ‘İrticai faaliyetlere karışmamış olma’ şartı kaldırıldı

Harp okulları ‘irticacılara’ açıldı: ‘İrticai faaliyetlere karışmamış olma’ şartı kaldırıldı
Okunma : Yorum Yap

Harp okulları ‘irticacılara’ açıldı: ‘İrticai faaliyetlere karışmamış olma’ şartı kaldırıldı …

-Harp okullarına giriş koşullarında ‘İrticai faaliyetlere karışmamış olma’ şartı kaldırıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) subay ve astsubay yetiştiren Harp Okulları ile Astsubay Yüksekokulları’na giriş şartlarında yer alan ‘irticai faaliyetlere karışmamış olma’ ifadeleri kaldırıldı. Bunun yerine “Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu’nca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı ya da bunlarla irtibatı olmamak” şartı getirildi

Milli Savunma Üniversitesi Harp Okulları Yönetmeliği ile Milli Savunma Üniversitesi Astsubay Meslek Yüksekokulları Yönetmeliği Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı. Bu yönetmeliklerle 2001 tarihli Harp Okulları Yönetmeliği ve 2003 tarihli Astsubay Meslek Yüksek Okulları Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı.

Cumhuriyet’ten Hüseyin Hayatsever’in haberine göre, önceki yönetmelikte giriş koşulları arasında sayılan “Kendisinin, annesinin, babasının, kardeşlerinin ve velisinin, tutum ve davranışları ile yasadışı, siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış veya bu gibi faaliyetlere karışmamış olması” şartı yeni yönetmelikte yer almadı. Bunun yerine önceki yönetmelikte olmayan “Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu’nca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı ya da bunlarla irtibatı olmamak” hükmü giriş koşullarına eklendi.

‘Din İşleri Subaylığı’

Tepki çeken bu karar dışında geçtiğimiz aylarda TSK’ya din işleri subaylığı kadrosu da getirilmişti.

“Din İşleri Subaylığı’nın tarifi, TSK’nın sayfasında “Personelin, moral, sosyal refah ve mutluluğunun arzu edildiği seviyeye ulaşması için manevi telkinlerde bulunur. Din eğitimini, ibadet ve dinî törenleri idare eder. İbadethane ihtiyaçlarını ilgili makamlarla eş güdüm sağlamak suretiyle sağlar. Din işlerini sevk ve idare eder” ifadeleriyle yer alıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

slot siteleri bahis siteleri hacklink