Son Dakika Haberler

Hayatını kaybeden İbrahim Gökçek’in cenaze töreninde çok sayıda gözaltı

Hayatını kaybeden İbrahim Gökçek’in cenaze töreninde çok sayıda gözaltı
Okunma : Yorum Yap

Hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in cenaze töreninde çok sayıda kişi gözaltına alındı

İbrahim Gökçek, Kayseri’de defnedilecek

İbrahim Gökçek’in cenazesi için Gazi Mahallesi’nde bir araya gelen yurttaşlar polisin sert müdahalesi ile karşılaştı. İbrahim Gökçek’in cenaze törenine katılmak isteyenler ve Halkın Hukuk Bürosu avukatları da dahil çok sayıda kişi gözaltına alınırken polis, cenazeyi cemevinden zorla aldı. Gökçek’in avukatları ve ailesi, polis tarafından Kayseri’ye götürülen Gökçek’in naaşının aileyi beklemeden aceleyle defnedilmesinden endişeli.

İbrahim Gökçek’in cenazesi için Gazi Mahallesi’nde bir araya gelen yurttaşlara yönelik polis müdahalesi yaşandı. Olayda, Halkın Hukuk Bürosu avukatları da dahil çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Ölüm orucu eylemine 323’üncü gününde ara vererek hastaneye kaldırılan ancak dün hayatını kaybeden Gökçek’in naaşı bugün defnedilmek üzere Kayseri’ye götürülmek istendi. Cenazenin yola çıkarılmasından önce Gazi Cemevi’nde düzenlenmek istenen cenaze töreni polis tarafından engellendi. Sabahın erken saatlerinden itibaren mahalleyi abluka altına alan polisler, gece cemevinde nöbet tuttu ve Gökçek ailesinin dışında kimsenin Cemevi’ne girmesine izin vermedi.

Gaz bombaları ile müdahale

Mahalle aralarında toplanıp cemevine girmek isteyenler polis müdahalesiyle karşılaştı. Polisin gaz bombaları ile sert biçimde müdahale ettiği gruplar slogan atarak tepkilerini gösterdi.
Yapılan müdahalelerde 4 kişi gözaltına alındı.

Törene katılmak üzere cemevine gelen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Hüda Kaya ile sanatçı Pınar Aydınlar’ın da aralarından bulunduğu bir heyet polislerle görüştü. Heyet polis amirine Cemevi’ne girmek isteyen yurttaşların girişine izin verilmesini, yapılacak törenin ardından cenazenin yola çıkarılacağını ifade etti.

Polis amiri salgını gerekçe gösterdi

Polis amiri törenin dün yapıldığını ve yeni tip Koronavirüs tedbirleri kapsamında fiziki mesafenin korunması gerekçesiyle girişlere izin verilmeyeceğini söyledi. Görüşmeler sonuçsuz kalırken, yurttaşlar hem cemevinde hem mahalle aralarında sloganlar atarak, Gurup Yorum şarkıları seslendirerek bekleyişlerini sürdürdü.

Polis Gazi Cemevi’ne saldırdı

Halkın Hukuk Bürosu’nun Twitter hesabından paylaşılan videoda ise “Avukat arkadaşlarımızın, İbrahim Gökçek’in ailesinin ve Grup Yorum üyelerinin bulunduğu cemevine gaz atılıyor” denildi. Yine Halkın Hukuk Bürosu’nun Twitter hesabından paylaşılan bilgide, İbrahim Gökçek’in babası Ahmet Gökçek’in ve avukatların gözaltına alındığı söylendi.

Gözaltına alınan 25 kişi, sosyal mesafeye uymadıkları gerekçesiyle biner lira ceza yazılarak serbest bırakıldı.

Kayseri’ye doğru yola çıktılar

Gökçek ailesi ve yakınları, cenazeyi defnetmek üzere Kayseri’ye doğru yola çıktı. Gökçek’in avukatı Ayşegül Çağatay, yayınladığı videoda, cenazenin aileyi beklemeden defnedilmesinden endişe duyduklarını söyledi. Çağatay, “Polis cenazeyi bizden kaçırdı. Teslim edeceklerini söylediler ama etmediler. Şu an cenaze hızla Kayseri’ye götürülüyor. Bizler avukatları ve ailesi olarak cenazenin aceleyle defnedilmesinden endişeliyiz.” dedi.

Düzeltme: İbrahim Gökçek’in babasının gözaltına alındığına dair bilginin doğru olmadığı teyit edilmiştir. Bu yanlış bilgilendirmeden dolayı özür dileriz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)