Son Dakika Haberler

Hayvanların İnsanları / Zeynep Derya Yıldız

Hayvanların İnsanları / Zeynep Derya Yıldız
Okunma : Yorum Yap

Vekiller mecliste köpek istemiyorlarmış

 

2 gün önce Anayasa Değişikliği maddeleri oylaması sırasında gece çıkan saksılı bardaklı kavgada AKP Trabzon milletvekili bacağından ısırıldığını iddia ederek bir fotoğraf paylaştı. Bunun üzerine günlerdir vekiller birbirlerine hayvan isimleri üzerinden hakaret ediyorlar. Ne garip ki bunların bir kısmı ‘hayvansever’ olduğunu da iddia ederek yapıyor bunu.

 

Günlük hayatta karşımıza çıkan berbat, eril, ayrıştırıcı, ötekileştirici dil mecliste de modasını yitirmeden rahatlıkla kullanılıyor.

 

Canlı türleri hakaret maksatlı kullanılamaz. Yılan gibi sinsi, köpek gibi saldırgan, kedi gibi nankör vb. ifadeler nefret söylemleridir. Benzer bir dil kadınlar ve LGBTİ’ler üzerinden de yapılıyor. Kendi gibi olmayan herkesi eleştiren, hakaret eden vekillerin mecliste olması bu halka hakarettir en başta.

 

4 yıldan fazladır evimizi Piraye isimli kedi ile paylaşıyoruz, ve biz hiç bir zaman kedimiz var demedik. Biz ‘Piraye’nin insanları’ olarak ona ve diğer canlı türlerine borcumuzu ödemeye çalışıyoruz. Bu eril, ötekileştiren ayrımcı dilden vazgeçilmediği sürece sokakta kalan kedilere barınak yapmak isteyen daha çok insan öldürülür. Bunun başlıca sorumluları da sorumsuzca nefret dili kullanan milletvekilleridir.

 

Her şeyden önce bir insanlık yaparak o ceylan derisi koltukları kaldırın ve topluma mesaj verin.

 

                                                                          Lütfen hayatta kalın, ve hala hayattaysanız özgür kalmaya çalışın

 

                                                                                                                                      Zeynep Derya Yıldız

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)