Son Dakika Haberler

HDP, ‘Demokrasi Tutum Belgesi’ni açıkladı: Cumhurbaşkanlığı sistemini değiştirmek istiyoruz

HDP, ‘Demokrasi Tutum Belgesi’ni açıkladı: Cumhurbaşkanlığı sistemini değiştirmek istiyoruz
Okunma : Yorum Yap

HDP, ‘Demokrasi Tutum Belgesi’ni açıkladı: Cumhurbaşkanlığı sistemini değiştirmek istiyoruz…

HDP ‘Demokrasi Tutum Belgesi’ni açıkladı. Belgede, “HDP’nin bir Türkiye partisi olduğuna” vurgu yapılarak “Çözümsüzlüğün başlıca kaynağı olan Cumhurbaşkanlığı sistemini değiştirmek istiyoruz” mesajı verildi.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, partinin 2023 cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine yönelik değerlendirmelerine dair ‘Demokrasi Tutum Belgesi’nin detaylarını açıkladı.

“Tutum Belgesi”nde, HDP’nin Türkiye partisi olduğuna vurgu yapılırken HDP’nin herhangi bir ittifaka katılmayacağına ancak isimler üzerinde değil ilkeler üzerinde anlaşılarak hareket edebileceğine dair mesaj verildi.

HDP’nin belgesindeki ilkeler şöyle:

“Çözümsüzlüğün başlıca kaynağı Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini değiştirmek istiyoruz.”

“Amacımız bütün kuvvetleri ve nihai karar yetkisini tek adamda birleştiren bu otoriter ve tekçi sistemin yerine çoğulcu demokratik sistemin tesis edilmesini sağlamaktır.”

“(İttifak tartışması) Parlamento seçimleri için demokrasi ittifakı şiarıyla halklar ve barış ittifakı, kadın dayanışması ve ittifakı, ekoloji ittifakı anlayışı temelinde ortak mücadele zeminini büyütme kararlılığındayız. Bunun dışında herhangi bir ittifak içinde yer alma anlayışımızın olmadığını açıkça vurguluyoruz. “

“(Çözüm süreci) Türkiye’nin çözmesi gereken en köklü sorunu Kürt sorunudur. HDP, demokratik çözüm ve barış konusunda üzerine düşen her şeyi yapmaya hazırdır. Meclis, demokratik müzakere yöntemleriyle tüm toplum için geleceğin kazanılmasına önayak olmalıdır. Bu çerçevede, başta anadili hakkı olmak üzere tüm evrensel kimlik haklarının tanınması için gerekli düzenlemelerin yapılması büyük önem taşımaktadır.”

DEMİRTAŞ, TEKRAR ALTINI ÇİZDİ: HDP, TÜRKİYE PARTİSİDİR

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, deklarasyonun açıklanmasının ardından sosyal medya hesabından deklarasyonu destekleyen net ifadeler kullanarak “Bu değerli çağrıların karşılık bulması demokrasimizin ve iç barışımızın gelişip kalıcılaşması açısından son derece önemlidir. HDP bir Türkiye partisidir ve tüm sorunların çözümüne taliptir. Bu deklarasyon da bunun en somut göstergesidir. Hayırlı olsun.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

slot siteleri bahis siteleri hacklink