Son Dakika Haberler

HDP, İdlib’le ilgili kınama metnine imza atmadı: Samimiyetten uzak bir tutum

HDP, İdlib’le ilgili kınama metnine imza atmadı: Samimiyetten uzak bir tutum
Okunma : Yorum Yap

HDP, 4 partinin ortak kınama bildirisine neden imza atmadığını açıkladı: Samimiyetten tamamen uzak bir tutumdur…


“Meclis bütün taleplere rağmen olağanüstü toplanmıyor, olağan bir durumla karşı karşıyaymışız gibi davranılıyor; İdlib felaketini toplumun gözü önünde ve açıkça tartışmıyor”


HDP, İdlib’deki saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, “Savaş karşısında barışı savunan bütün güçleri sorumluluk almaya çağırıyoruz” dedi.

İdlib’de Rusya’nın düzenlediği hava saldırısında 34 askerin yaşamını yitirmesi üzerine HDP konuya ilişkin bir açıklama yaptı.


”En gerçekçi yol müzakare”


HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan imzasıyla yapılan açıklamada, TBMM’nin olağanüstü toplanması gerektiği belirtilerek, “Orta Doğu’da içinden çıkılmaz bir hal alan savaş durumunun sona ermesi ve bölgesel barışın gerçekleşmesi için en gerçekçi yolun diyalog ve müzakere olduğunu bir kez daha dile getiriyoruz.” ifadesi kullanıldı.

”Bütün güçleri sorumluluk almaya çağırıyoruz”


Açıklamada, HDP’nin buna benzer üzücü olayların tekrar etmemesi için üzerine düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduğu belirtilerek, “Savaş karşısında barışı savunan bütün güçleri sorumluluk almaya çağırıyoruz.” mesajı verildi.

Başsağlığı ve taziye mesajı


Suriye’nin İdlib bölgesinde gerçekleşen saldırı sonucu hayatını kaybeden askerlerin ailelerine ve vatandaşlara başsağlığı ve taziye dileklerinde bulunuldu.

Neden imzalamadık


HDP, Grup Başkanvekilleri Fatma Kurtulan ve Saruhan Oluç imzasıyla yapılan basın açıklamasıyla
HDP’nin Meclis’te 4 partinin ortak imzaladığı bildiriye neden imza atmadıklarını açıkladı.

Açıklama şöyle:

İmza atmadık çünkü…  

1. Suriye’deki yanlış politikaların sahibi olan iktidar ittifakı ile hiçbir şey olmamış gibi İdlib felaketini birlikte kınamayı doğru bulmuyoruz. Hayatını kaybeden, İdlib topraklarına düşen her gencimiz için çok üzgünüz, onlara rahmet ve ailelerine, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Ama bunu bütün siyasi sorumluluğu taşıyanlarla beraber yapmayı uygun görmüyoruz.

2. Meclis bütün taleplere rağmen olağanüstü toplanmıyor, olağan bir durumla karşı karşıyaymışız gibi davranılıyor; İdlib felaketini toplumun gözü önünde ve açıkça tartışmıyor; giderek ağırlaşan bedellerin hesabını sormaya yanaşmıyor; ama onun yerine partiler ortak kınama bildirisi yayınlıyor. Bu, samimiyetten tamamen uzak bir tutumdur.  

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)