Son Dakika Haberler

HDP’li Hüda Kaya: Taliban’ın zaferi gibi bir algı çiziliyor, halbuki yıllardır defalarca görüştüler

HDP’li Hüda Kaya: Taliban’ın zaferi gibi bir algı çiziliyor, halbuki yıllardır defalarca görüştüler
Okunma : Yorum Yap

HDP’li Hüda Kaya: Taliban’ın zaferi gibi bir algı çiziliyor, halbuki yıllardır defalarca görüştüler

HDP’li Hüda Kaya, “Taliban’a kazanmış gibi bir zafer biçtiler. Yıllardır defalarca kere görüştüler. Bu bir zafer değil, ön açma. Bugün ‘tanıyacaklar mı’ dedikleriniz zaten Taliban’a yol açtı” dedi.

HDP Milletvekili Hüda Kaya, bazı çevrelerin Türkiye’de de dünyada da Taliban’ın bir direniş hareketi gibi göstermeye çalıştıklarını öne sürdü. Kaya, bir direniş hareketi gibi gösterilen Taliban’ın yıllardır defalarca ABD’li yetkililerle görüştüğünü belirtti.

HDP Milletvekili Hüda Kaya, Halk TV’deki “Sözüm Var” programına katılarak Taliban yönetimindeki Afganistan ile ilgili görüşlerini paylaştı. Kaya, bazı çevrelerin Türkiye’de de dünyada da Taliban’ın bir direniş hareketi gibi göstermeye çalıştıklarını öne sürerek tepki gösterdi.

Kaya, “Taliban, ABD emperyalizmini yendi, bir direniş hareketi, Taliban’ın zaferi gibi Taliban’a yönelik bir direniş hareketiymiş gibi algı yaratılmaya çalışılıyor. Kendi gücüyle ABD emperyalizmini yenmiş gibi bir algı oluşturulmaya çalışılan Taliban, defalarca Beyaz Saray’da ABD yetkilileri ile görüşme yaptı. 2 yıldır Doha’da taraflar defalarca görüştüler.” dedi.

KADIN YAŞAMINI DİZAYN ETME HADSİZLİĞİNİ GÖSTEMİŞ OLMALARI BİLE BİR FACİA

Kaya, Taliban’ın kadınlara ilişkin “sokağa çıkabilecekler” açıklamasına tepki göstererek “son derece hadsiz ve ukalaca. Kendilerinin iznine tabi bir kadın yaşamını dizayn etme zihniyetini ortaya koyması bile son derece faciadır. Dünya yetkilileri, kadınların nasıl bir faciaya mahkum olacağını bilmelerine rağmen yıllardır Doha’da yapılan görüşmeler sonunda, buna Rusya, Çin, ABD, küresel tüm emperyalist güçler dahil, uçağına binip arkasına bakmadan kaçan Afganistan cumhurbaşkanı dahil, yıllardır yolsuzluklarla halkın iliğini kemiğini sömüren yönetimler dahil, Taliban’a yol açmıştır. Bugün kadınlara ne olacağını bilerek buna göz yumulmuştur. Bugün, buna göz yumanlar tam da ‘tanıyacaklar mı’ diye sorduğumuz tüm ülke ve aktörlerdir.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)