Son Dakika Haberler

HDP’li Sezai Temelli: Referandumda ‘evet’ oyu verdim, pişman değilim

HDP’li Sezai Temelli: Referandumda ‘evet’ oyu verdim, pişman değilim
Okunma : 7 Yorum

HDP’li Sezai Temelli: Referandumda ‘evet’ oyu verdim, pişman değilim …

Eski HDP Eş Genel Başkanı ve Van Milletvekili Sezai Temelli, Artı Gerçek’in YouTube kanalında gazeteci Canan Kaya’nın hazırlayıp sunduğu “Ya Sorulmasaydı?” programının konuğu oldu. Temelli, geçmişte “Yetmez ama evet” kampanyasına destek verdiği için kendisine yöneltilen eleştirilere tepki göstererek “Evet dediği için pişman olmadığını” ifade etti.

Temelli, pekçok çevreden tepki gördüğü “Kürt sorununda çözüm İmralı” çıkışını da savunduğu açıklamasında şunları söyledi:

“Benim ‘çözümün adresi İmralı’dır’ fikrimle başa çıkamayanlar bu açıklamayı talihsiz buldular”

“Türkiye siyasetinde adettendir, fikirlerle başa çıkamazsanız, başka suçlamalara ya da kişileri yıpratmaya yönelik alanlara girersiniz. Benim ‘çözümün adresi İmralı’dır’ fikrimle başa çıkamayan birçok arkadaş, birçok bilim insanı, gazeteci, yazar, entelektüel camiamızın zengin kişilikleri, bu açıklamayı talihsiz buldular. Çünkü kafalarında sürekli bir ‘seçim aritmetiği ve aman bu aritmetik bozulmasın’ aklı var. Halbuki seçimlerin başarıya ulaşması, bir iktidar değişiminin sağlanması, Türkiye’nin bir geçiş programına ulaşması, her şeyden önce sağlıklı bir tartışma zeminine taşları doğru dürüst yerlerine oturtmakla mümkün. Yoksa bizim o geçiş programından da beklentilerimiz karşılanmayabilir.

“Pişman değilim”

‘Yetmez ama evet’ konusuna gelince, 2010 referandumunda ‘evetçiler’, ‘boykotçular’ bir de ‘iktidara muhalif olan ama Anayasadaki bu reformların da değişmesini isteyen bir kitle var. Evet, ben ‘yetmez ama evet’ programını sürdüren arkadaşlarla zaman zaman bir araya geldim. Anayasa referandumunda da ‘evet’ oyu kullandım. Ancak ‘yetmez ama evet’ kampanyasının yürütücüsü değildim. Beni de davet ettiklerinde birkaç toplantılarına katıldım ve Anayasa değişimi konusunda da açıkça söyleyeyim ‘evet’ dedim.

2010 koşullarında vesayete karşı verilmiş, 12 Eylül ve darbecilerin yargılanması gibi çok çok önemli değişiklikler var orada. Bu, Türkiye’deki askeri vesayete karşı aslında önemli bir hamlenin adresi. Ama bu referandum, AKP’nin işine de yaramıştır. AKP’nin işine yaramasını engelleyebilirdik. İşte, özeleştiriyi burada verebilirim.”  

slot siteleri bahis siteleri hacklink