Son Dakika Haberler

Hem ticaret hem siyaset: Bakan ‘kendi şirketinden’ mal alıp devleti ‘kâra geçirmiş’

Hem ticaret hem siyaset: Bakan ‘kendi şirketinden’ mal alıp devleti ‘kâra geçirmiş’
Okunma : Yorum Yap

Hem ticaret hem siyaset: Bakan ‘kendi şirketinden’ mal alıp devleti ‘kâra geçirmiş’ …

-Ticaret Bakanlığı, bakan Ruhsar Pekcan’ın eşinin yönetim kurulu başkanı olduğu firmasından dezenfektan alımı yaptığını doğruladı. Alımlar, ‘piyasa fiyatlarından oldukça aşağıda’ymış!

Almanya’da Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında kullanılan maskelerin satın alınmasında nüfuzunu kullanan ve satışlardan aldığı komisyonlar nedeni ile tepkilere sebep olan 3 milletvekili istifa etmek zorunda kalmıştı.

Son dönemde basında yer alan haberlerde bakanlığın Karon Mühendislik ve Nanoksia Biyoteknoloji firmalarından 1.5 milyon lira ile 9 milyon lira arasında dezenfektan aldığı belirtilmişti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, bugün yaptığı açıklamada Pekcan’a kendi firmasından bakanlığına ürünleri satıp satmadığını sorduğunu ancak beş gündür yanıt alamadığını belirterek bakanı istifaya çağırmıştı. Bakanlığın açıklamasında, bakanlığın pandemi döneminde KDV hariç yaklaşık 6.56 milyon lira tutarında maske, alkol bazlı dezenfektan, siperlik, eldiven gibi ürün tedarik ettiği, belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“KDV hariç 507 bin 880 TL’lik dezenfektan Nanoksia Biyoteknoloji firmasından ilgili mevzuatın emredici hükümleri çerçevesinde gerekli tüm ürün/fiyat araştırmaları yapılarak, piyasa fiyatlarından oldukça aşağıda, usulüne uygun bir biçimde gerçekleştirilmiştir.”

Açıklamaya şöyle devam edildi:

“Üretici Nanoksia Biyoteknoloji firmasından yapılan 507 bin 880 TL’lik dezenfektan tedariki, direk üretici firma yerine en iyi fiyat veren ikinci firma tarafından temini gerçekleşseydi 853 bin 600 TL’ye tekabül edecektir.”

Almanya’da maske skandalı siyasi krize neden olmuş ve istifalar gelmişti!

Almanya’da Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında kullanılan maskelerin satın alınmasında nüfuzunu kullanan ve satışlardan aldığı komisyonlar nedeni ile tepkilere sebep olan Hristiyan Demokrat Birlik Milletvekili Nikolas Löbel, iktidarın en küçük ortağı Hristiyan Sosyal Birlik Milletvekili Georg Nüsslein ve koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hıristiyan Birlik Partisi CDU/CSU Thüringen federal milletvekili Mark Hauptmann milletvekilliğinden istifa etmişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)