Son Dakika Haberler

Hindistan, Türkiye’yi kendi içişlerine müdahale etmeme konusunda uyardı

Hindistan, Türkiye’yi kendi içişlerine müdahale etmeme konusunda uyardı
Okunma : Yorum Yap

Hindistan, Türkiye’yi kendi içişlerine müdahale etmeme konusunda uyardı…

Erdoğan “Dün Çanakkale neyse, bugün bizim için Keşmir odur” demişti, Hindistan’dan Türkiye’ye ‘içişlerimize müdahale etme’ çağrısı geldi.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye kendi içişlerine müdahale etmeme konusunda uyarırken ciddi terör tehdidi de dahil olmak üzere gerçeklerle ilgili doğru bir anlayış geliştirme çağrısında bulundu.

Bakanlığın konuya ilişkin açıklamasında, Türkiye’ye Hindistan’ın içişlerine müdahale etmeme ve ciddi terör tehdidi de dahil olmak üzere gerçeklerle ilgili doğru bir anlayış geliştirme çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, “Hindistan, kendisinin ayrılmaz ve devredilemez bir parçası olan Cammu Keşmir’e yapılan tüm atıfları reddediyor. Türkiye yönetimini Hindistan’ın içişlerine müdahale etmemeye, ayrıca Pakistan’dan Hindistan’a ve bölgeye yönelen ciddi terör tehdidi de dahil olmak üzere, gerçeklerle ilgili doğru bir anlayış geliştirmeye çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Açıklama, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pakistan parlamentosunda dün yaptığı konuşmada Keşmir’deki durumu Birinci Dünya Savaşı sırasında Çanakkale savunmasına benzetmesi sonrasında geldi.

Hindistan’ın başkanlık kararnamesi ile geçen yılın ağustos ayında anayasadan 370. maddeyi çıkartarak Cammu Keşmir bölgesinin özel statüsünü iptal etmesi ile ülkenin kuzeyindeki gerilim hızla tırmanmıştı. Keşmir’in Hint kısmının üzerine hak talep eden Pakistan bu kararı sert bir biçimde kınamıştı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)