Son Dakika Haberler

91 kişinin ölümü ve 66 kişinin yaralanmasından hüküm giyen Hizbullahçı serbest bırakılmış!

91 kişinin ölümü ve 66 kişinin yaralanmasından hüküm giyen Hizbullahçı serbest bırakılmış!
Okunma : Yorum Yap

91 kişinin ölümü ve 66 kişinin yaralanmasından hüküm giyen Hizbullahçı serbest bırakılmış!

91 kişinin ölüm emrini veren Hizbullahçı Mehmet Salih Kölge’nin tahliye edildiği ortaya çıktı. Diyarbakır’da 2’si polis 10 kişiyi öldüren Hizbullah üyeleri Yunus Aysu ve Cuma Güzel de tahliye edilmişti.

1992-2001 yıllarında 91 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutularak, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan, terör örgütü Hizbullah’ın şura üyesi Mehmet Salih Kölge’nin yeniden yargılama kapsamında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gerekçe gösterilerek 2019 yılında tahliye edildiği ortaya çıktı.

Sözcü gazetesinden Özgür Cebe’nin haberine göre, 2000 yılında İstanbul Beykoz’da öldürülen Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu’nun yardımcısı ve şura üyesi Mehmet Salih Kölge, Ağır Ceza Mahkemesinde 6 yıl süren yargılama sonucunda 91 kişinin ölüm emrini vermek, işkenceli ve domuz bağlı sorgulara katılmak suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmış, Yargıtay tarafından oy birliğiyle onanınca da hüküm kesinleşmişti.

Yargıtay kararında sanığın, Gaziantep, Şırnak, Mardin, Batman ve bağlı ilçelerinde 157 silahlı eylemde 91 vatandaşın öldürülmesinden sorumlu olduğunu, 66 kişinin yaralandığı eylemlerin de emir ve talimatını verdiğini belirtti.

Hükümlü Mehmet Salih Kölge,  mahkemeye yeniden yargılama talebiyle başvurunca dosyası yeniden ele alındı. Mahkeme, sanığın AİHM ve AİHS normlarına göre, adil yargılanma hakkının ihlal edildiği, davanın makul süre içinde sonuçlandırılmadığını, yargılama sırasında heyette askeri yargıç bulundurulduğu gerekçesiyle sanığı, yeniden yargılama kapsamında tahliyesine karar verdi.

Tahliye tarihinin tıpkı diğer Hizbullahçı sanıklar gibi 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden hemen önceye denk gelmesi ise dikkat çekti.

Diyarbakır’da 2000 yılında, polis memurları Mehmet Zengin ve Adem Bayrakçı’nın şehit eden Hizbullah üyesi Yunus Aysu ile Cuma Güzel’in yeniden yargılama talebinin ardından 2019’da serbest bırakıldıkları ortaya çıkmıştı.

Sosyal medyada bir kullanıcı, Gaffar Okkan dahil pek çok eylemin ve 91 kişinin ölümünün azmettiricisi olan Hizbullah’ın bölge koordinatörü Mehmet Salih Kölge hakkında şu bilgiyi verdi:
 

1998: Asıl ismi Özgür Elmas olan, pavyonda Gözde adıyla bilinen bir konsomatris Hizbullahçı Salih Karaaslan ile tanışıyor. Adam bir şekilde ikna ediyor kadını ve pavyon hayatını bırakıp çarşafa giriyor. Evlenmeye karar veriyorlar. Hizbullah’ın bölge koordinatörü bunu öğreniyor.

“Bu rezalete izin veremeyiz, bu kadını terk edeceksin” diyor. Karaaslan kabul etmiyor ve kadınla dini nikah kıyıyor. Bölge lideri de kadını ve adamı işkence ederek, domuz bağı ile öldürüyor. Karaaslan’ın abisi ve kuzenini de görüşme bahanesiyle çağırıp onları da öldürüyor.

Karaaslan’ı, abisini ve kuzeni bodruma gömüyor. Özgür Elmas’ı ise namahrem diye bir yolun kenarına gömüyor. Tüm bu eylemleri yapan adam Hizbullah’ın bölge koordinatörü Mehmet Salih Kölge. Gaffar Okkan dahil pek çok eylemin ve 91 kişinin ölümünün azmettiricisi.

2002 yılında yakalanıyor Kölge. İtiraf da ediyor yaptığı eylemleri ve cesetlerin yerlerini gösteriyor. İdamla yargılanıyor, yasa değişince ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılıyor. Sonra ne olmuş?

4 kişiyi bizzat kendi öldüren 91 kişinin ölüm emrini veren ve anayasal düzeni yıkmak için kurulan örgütün yöneticisi adam 2019 yılında “adil yargılanma hakkı” ihlal edildiği için serbest bırakılmış. Yazıklar olsun.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

slot siteleri bahis siteleri hacklink