Son Dakika Haberler

Millet İttifakı, iktidarı meşrulaştırmaya devam ediyor: HSK üyeliği seçiminde Cumhur ve Millet İttifakları uzlaştı!

Millet İttifakı, iktidarı meşrulaştırmaya devam ediyor: HSK üyeliği seçiminde Cumhur ve Millet İttifakları uzlaştı!
Okunma : Yorum Yap

💥Millet İttifakı, iktidarı meşrulaştırmaya devam ediyor: HSK üyeliği seçiminde Cumhur ve Millet İttifakları uzlaştı!

💥Hakimler ve Savcılar Kurulu’na 3 ismin AKP, 1 ismin MHP kontenjanından; 1 ismin CHP, 2 ismin ise parlamentoda sandalye sayısı bakımından en küçük parti olan İYİ Parti’nin kontenjanından seçilmesi üzerinde uzlaşıldı. HDP, üst yargı organı üyelerinin parti kontenjanı ile belirlenmesinin yargının bağımsızlığına ve tarafsızlığına gölge düşüreceğini vurgulayarak tepki gösterdi.

HSK üyeliği seçiminde Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı uzlaştı. Duruma tepki gösteren HDP, “bundan sonra verilen her hukuksuz kararın altında sizin de imzanız olacak” diyerek Millet İttifakı’na tepki gösterdi.

Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) TBMM tarafından seçilecek 7 üyenin ismi üzerinde uzlaşıldı. Kurul’un 4 üyesi Cumhur İttifakı’nı temsil eden AKP ve MHP, 3 üyesi ise Millet İttifakı’ndan CHP ve İYİ Parti’nin kontenjanından belirlenecek.

Uzlaşmanın ardından toplanan TBMM Anayasa Karma Komisyonu’nda seçim yapıldı. Anayasa gereği, seçilecek 7 üyenin 3 katı oranında yani 21 aday, yapılan gizli oylamayla belirlendi.

Üye seçiminde önerileri dikkate alınmayan ve kontenjan ayrılmayan parlamentodaki üçüncü büyük parti olan HDP ise Karma Komisyon toplantısındaki seçime katılmadı.

Komisyonun HDP’li üyeleri siyasi partilere kontenjan ayrılarak üyelerin belirlenmesine tepki gösterdi. HDP’li üyeler, üst yargı organı üyelerinin parti kontenjanı ile belirlenmesinin yargının bağımsızlığına ve tarafsızlığına da gölge düşüreceğini vurguladı.

11 üyenin görev süresi 7 Haziran’da sona erecek

HSK’nın, Adalet Bakanı ve Bakan Yardımcısı dışındaki 11 üyesinin görev süresi 7 Haziran’da sona erecek.

Karma Komisyon’daki aday belirleme sürecinin kuraya kalmaması için bir süredir Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı ortağı muhalefet partileri arasında yoğun bir görüşme trafiği yürütülüyordu. Komisyon toplantısından hemen önce ise iktidar kanadı ile Millet İttifakı ortağı muhalefet partileri arasında uzlaşma sağlandı. İYİ Parti’ye 2 üye CHP’ye 1 üye 2017’de yapılan anayasa değişikliği doğrultusunda HSK’nın 7 üyesi ilk kez TBMM tarafından seçilecek, 4 üye ise doğrudan Cumhurbaşkanı tarafından atanıyor. TBMM tarafından seçilecek 7 üyenin 3’ü Yargıtay’dan, 3’ü yüksek öğretim kurumlarının hukuk dallarında görev alan öğretim üyeleri ve avukatlar arasından, biri de Danıştay üyeleri arasından seçilecek. Seçim için toplanan Anayasa Adalet Karma Komisyonu, her bir üyelik için 3 katı adayı gizli oyla belirleyecek ve toplam 21 ismi TBMM Genel Kurulu’nun oyuna sunacak. Ancak iktidar ve Millet İttifakı ortağı muhalefet partileri arasında uzlaşılan isimlerin Genel Kurul’da seçilmesi hesabı yapılıyor. Varılan uzlaşmaya göre Cumhur İttifakı’nın listesinde 3 ismin AKP, 1 ismin MHP kontenjanından seçilmesi planlanıyor. 1 ismin CHP, 2 ismin ise parlamentoda sandalye sayısı bakımından en küçük parti olan İYİ Parti’nin kontenjanından seçilmesi üzerinde uzlaşıldı.

21 aday belirlendi

Uzlaşmanın ardından toplanan TBMM Anayasa Karma Komisyonu’nda seçim yapıldı. Anayasa gereği 21 aday, yapılan gizli oylamayla belirlendi.

Bu isimler kurum kontenjanlarına göre şöyle:

Danıştay: Aysel Demirel, Musa Heybet, Lütfiye Akbulut Yargıtay: Ergün Şahin, Ahmet Kar, Faruk Şener, Ömür Topaç, Nevzat Özsoy, Zeynep Şahin, Sinan Esen, Mehmet Reşat Koparan, Sevinç Türközmen.

Avukatlar: Bilal Temel, Alaaddin Varol, Önde Ataseven, Hamit Kocabey, Arzu Sonsuz, Aydın Akpınar

Öğretim Üyeleri: Cumhur Şahin, Mehmet Altunkaya, Müslüm Akıncı

TBMM Genel Kurulu’nda bu adaylar arasından 7 üye gizli oyla belirlenecek. İlk turda üçte iki çoğunluk olan 400 üye, ikinci tura kalması halinde de üye tam sayısının beşte üçü olan 360 üyenin oyu aranacak. Bu turda da çoğunluk sağlanamazsa her bir üyelik için en yüksek oyu alan iki aday arasında kura çekilecek. Ancak, iktidar ve muhalefet arasında uzlaşma sağlandığı için, seçimin kuraya gitmesi beklenmiyor.

Edinilen bilgiye göre AKP Yargıtay’dan Ergün Şahin, Danıştay’dan Aysel Demirel ve avukat kontenjanından Bilal Temel’i; MHP halen HSK üyesi olan Hamit Kocabey’i önerdi. CHP’nin önerdiği isim Yargıtay kontenjanından Ömür Topaç. İYİ Parti’nin önerdiği isimler ise Yargıtay kontenjanından Sinan Esen ve öğretim üyesi kontenjanından Cumhur Şahin.

Kocaman çekildi

HSK üyeliği için başvuran 118 adaydan 3’ünün başvurusu, adaylık için yeterli koşulları sağlamadıkları için reddedilmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı döneminde, evlendikten sonra eşiyle birlikte düğün kıyafetleriyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyareti ve lüks balayı tatili ile tartışma konusu olan ve daha sonra Yargıtay üyeliğine getirilen Yüksel Kocaman da HSK için başvuran isimler arasındaydı. Hiçbir partinin, kontenjandan aday göstermediği Kocaman, komisyona dilekçe vererek adaylıktan çekildi.

BBC

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)