Son Dakika Haberler

Amirallerin aileleri ilgili fişlemeyi yayınlayan Hürriyet’in Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan özür diledi

Amirallerin aileleri ilgili fişlemeyi yayınlayan Hürriyet’in Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan özür diledi
Okunma : Yorum Yap

Amirallerin ailelerini fişleyen Hürriyet’in Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan özür diledi

Whatsapp, Telegram gibi sosyal mecraların güvenliği sorgulanıp bu mecraların bazılarının “verileri paylaşma” kararı eleştirilirken 104 emekli Amiralin “Montrö duyurusu” sonrası, amirallerin ailelerinin siyasi parti üyeliklerine dair bilgiler yandaş gazetelerde paylaşıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sadece Yargıtay’da bulunan siyasi parti üyeliklerine dair bilgiyi nasıl edindiklerine dair bir şey söylemezken, olayı “sabaha kadar çalıştık” diyerek açıklamıştı.

Bu fişleme bilgisini yayınlayan gazetelerden biri de Hürriyet gazetesi oldu. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, konuyla ilgili özür diledi.

Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, 104 emekli amiralin yakınları arasında CHP’ye üye olanlar isim isim yazılarak hedef gösterilen haber nedeniyle özür diledi. Ahmet Hakan, “Bu haber, Hürriyet’in yayıncılık ilkeleriyle bağdaşmamaktadır” dedi.

Ahmet Hakan, Genel Yayın Yönetmenli olduğu Hürriyet’in, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’yle ilgili yayımlanan duyuruda imzası olan emekli amirallerin aileleri arasında CHP’ye üye olanları isim isim açıklayarak listesinin paylaşıldığı ve “fişleme” tepkilerine neden olan haber için özür diledi.

Hürriyet ve Sabah, amirallerin ailelerini isim isim hedef göstermişti.
Bu bilgiler sadece Yargıtay Başsavcılığı’ndan alınabilir.

Hakan, “İçtenlikle bir gayretimiz var Hürriyet’te. Herkesin hakkına hukukuna saygı göstermek için çabalıyoruz. Sorumluluğu bulunmayan kişileri sorumluymuş gibi göstermekten kaçınmaya çalışıyoruz. Yargı kararı ortaya çıkmadan yargısal hükümlerde bulunmaktan uzak duruyoruz. Titizleniyoruz bu konularda. Gayret ediyoruz. Ama yayıncılıkta bazen yol kazaları da oluyor, olabiliyor. Geçen gün sadece ve sadece Hürriyet’in internet sitesinde bir haber çıktı. Çok kısa bir süre yayında kaldı bu haber. Bildirici amirallerin yakınlarını da konu eden bir haberdi bu. İnternet haberciliğinin kendine özgü hızının yol açtığı bir hız kazasıydı bu haber. Fark eder etmez derhal yayından çektik” açıklamasını yaptı.

Hakan, “Fakat sonuçta kısa bir süreliğine de olsa yayında kalmış oldu. Buradan açıkça ilan ediyorum: Bu haber, Hürriyet’in yayıncılık ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. Hatayla yüzleşmek, yanlışa yanlış demek, özür dilemekten kaçınmamak… Tüm bunların erdeminin farkındayız. Bu haberin mağdur ettiği herkesten ve okurlarımızdan özür diliyoruz” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)