Son Dakika Haberler

İBB itiraz etmişti: Danıştay, Gar ihalelerini iptal etti

İBB itiraz etmişti: Danıştay, Gar ihalelerini iptal etti
Okunma : Yorum Yap

İBB itiraz etmişti: Danıştay, Gar ihalelerini iptal etti

Danıştay, TCDD tarafından İstanbul’daki Haydarpaşa ile Sirkeci gar alanlarının kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılması amacıyla kiraya verilmesine ilişkin düzenlenen ihalede, Bölge İdare Mahkemesi’nin kararını bozdu ve ihaleyi iptal etti. İhaleyi, eski Okçular Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Avni Önder’in sahip olduğu Hezarfen Danışmanlık Şirketi kazanmıştı. Şirketin sahibi Önder’in geçmiş dönemlerde İBB’de “bankamatik memuru” olduğu ortaya çıkmıştı.

4 Ekim 2019 yapılan ihaleye İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştirak şirketleri Kültür AŞ, İSBAK, Metro İstanbul ve Medya AŞ’den oluşan konsorsiyum da katılmış ancak konsorsiyum ‘teknik hatalar nedeniyle’ ihaleden elenmişti. İBB, düzenlenen bu ihaleye itiraz etti ancak yerel mahkeme ihaleyi hukuka uygun bulmuştu. Karar Danıştay’a taşındı. İBB’nin itirazını dikkate alan Danıştay 13. Dairesi, İBB iştiraklerinin ihalede değerlendirilme dışı bırakılmasının rekabeti daraltan ve eşit yarışma şartlarını ihlal eden bir uygulama olduğunu vurguladı.

Kararda şunlar kaydedildi:


“İBB’nin ortak girişim tarafından ihaleye teklif verilmesi hâlinde, her bir ortak tarafından 4 milyon TL tutarında iş deneyim belgesi (ihaleye teklif veren ortak girişim dört şirketten oluştuğundan toplam 16 milyon TL iş deneyim belgesi) istenilmesinin rekabeti daraltan ve eşit yarışma şartlarını ihlal eden bir düzenleme olduğu sonucuna varıldığı. Davacı şirketlerin oluşturduğu ortak girişim tarafından verilen teklifin, bu şartı sağlamadığı gerekçesiyle değerlendirme dışı bırakılması üzerine ihalede, geçerli tek teklifin kaldığı ve ihalenin de tek teklif üzerinden sonuçlandırıldığı görülmüştür. Bu itibarla, dava konusu ihalede hukuka uygunluk, davanın reddi yolundaki İdare Mahkemesi kararında ise hukukî isabet bulunmamaktadır.”

Ne olmuştu?


USULSÜZ VERİLEN İHALENİN PERDE ARKASI


Türkiye’nin simge yapılarından tarihi Haydarpaşa ve Sirkeci garlarındaki yaklaşık 29 bin metrekarelik atıl depo sahalarını, kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere 15 yıllığına kiralamak için TCDD 4 Ekim 2019 tarihinde ihaleye çıktı. 4 teklifin sunulduğu ihalede sona Okçular Vakfı’nın eski genel müdürü 33 yaşındaki Hüseyin Avni Önder’e ait Hezarfen Danışmanlık Limited Şirketi ve İBB’nin iştirak şirketleri Kültür A.Ş-İSBAK-Metro A.Ş-Medya A.Ş’den oluşan konsorsiyum kaldı. TCDD’nin tahmini aylık kira bedelini 30 bin TL olarak belirlediği ihalede Hezarfen Danışmanlık aylık 300 bin TL, İBB konsorsiyumu aylık 100 bin TL teklif sundu.

İBB’YE FAKS GÖNDERİP ‘ELENDİNİZ’ DEDİLER


Tekliflerin açıklanmasının ardından, 15 gün içinde tarafların pazarlığa çağrılacağı açıklandı. İhale komisyonunun tarafları pazarlığa davet etmesi beklenirken 18 Ekim günü İBB’nin davet bile edilmeden faks gönderilerek elendiğinin bildirildiği öğrenildi. Pazarlığa tek başına davet edilen Hezarfen Danışmanlık’ın rakamı 350 bin liraya çıkardığı ve ihaleyi aldığı açıklandı.

İMAMOĞLU SERT TEPKİ GÖSTERDİ


İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ihale sürecine çok sert tepki göstererek “İhalenin daha düne kadar İBB’den 3 bin TL maaş alan, bir ailenin fertlerine ait vakfın yöneticisi olan bir şahsa verilmesinin altındaki motivasyon nedir? Bu motivasyon neyse başka yerlere de sirayet eder. Onun için hakkımızı arayacağız. Haydarpaşa’nın Sirkeci’nin o alanını bu halk müsaade etmediği sürece hiç kimse giremez” demişti.

İBB SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU


İBB 21 Ekim günü ihalenin iptali için Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açıp, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na da ihaleyi düzenleyen sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)