Son Dakika Haberler

İBB Sözcüsü Ongun’dan ‘Fatih portresi’ için ‘israf’ diyen Metiner’e yanıt

İBB Sözcüsü Ongun’dan ‘Fatih portresi’ için ‘israf’ diyen Metiner’e yanıt
Okunma : Yorum Yap

İBB Sözcüsü Ongun, ‘Fatih portresi’ için ‘israf’ diyen Metiner’e AKP’li belediyelerin harcamalarından örneklerle yanıt verdi

İBB Sözcüsü Murat Ongun, Fatih Sultan Mehmet portresinin Türkiye’ye getirilmesinden rahatsız olan ve bunu israf olarak gören Mehmet Metiner’e, AKP dönemi ile yanıt verdi. Ongun, AKP’li eski belediyeden TRT’nin Kut’ül Amare dizisi için 22 milyon 750 bin TL aktarıldığını söyledi.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, “2016 yılında Kut’ül Amare dizisi için dolar 2.5 lira iken 22.5 milyon liralık bir sponsor yapmış İBB iştirakleri. O günün parasıyla 10 milyon dolar, bugünün parasıyla 65 trilyon lira. O gün israf olmuyor da onun onda biriyle biz dünya eserini Türkiye’ye getiriyoruz, neden israf oluyor?” diye sordu.

Ongun, Semiha Şahin’in moderatörlüğündeki CNN TÜRK Masası’na bağlanarak İBB’nin satın aldığı Fatih Sultan Mehmet portresi polemiğiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Ongun, Metiner’in tabloyla ilgili ‘israf’ yorumuna cevap vererek şunları söyledi:

İsraf mı değil mi derken, şunu söylemek isterim. Söz konusu tablo 1480 yılında yapılmıştır. Fatih Sultan Mehmet’in yaşarken yapılmış üç tablosundan bir tanesidir. Bu üç tablodan bir tanesi de kayıptır nerede olduğu bilinmemektedir. Biz de İBB olarak bu önemli eseri anavatana İstanbul’a getirdik. Dolar 2.5 TL iken 22.5 milyon liralık bir sponsorluk 2016 yılında Kut’ül Amare dizisi için dolar 2.5 TL iken 22.5 milyon liralık bir sponsor yapmış İBB iştirakleri. O günün parasıyla 10 milyon dolar, bugünün parasıyla 65 trilyon lira. O gün israf olmuyor da onun onda biriyle biz dünya eserini Türkiye’ye getiriyoruz, neden israf oluyor? Kim derse ki ”Zulüm 1453’te başladı Eğer birisi “Zulüm 1453’te başlamıştır” demişse bizim onunla hiçbir işimiz yok. Siz ne kadar karşıysanız biz de o kadar karşıyız. Kim derse ki “Zulüm 1453’te başladı”, biz de en az o kadar karşısındayız. İBB olarak biz 10 gün evvel başkanımızın talimatıyla, biz de kamuoyuna açık olmayan şekilde işlerimizi yürüttük ve değerli İstabul’umuza kazandırdık. İstanbul’a ait olması gereken bir eseri İstanbul’a kazandırdık. İyi bir şey yaptığımız düşünüyoruz. Müzayedede pek çok kişiyle yarıştık ama kazandık. Biz şu anda bu eseri nasıl koruruz, nasıl koruyacağız gibi planları yapıyoruz. Bu tablo üzerinden yola çıkarak ‘Ekrem İmamoğlu onu yapmadı’ gibi tartışmaları boş buluyorum.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)