Son Dakika Haberler

İBB Yeşil Alanlar Daire Başkanı ‘112 çınar ağacının kesilmesiyle’ ilgili konuştu

İBB Yeşil Alanlar Daire Başkanı ‘112 çınar ağacının kesilmesiyle’ ilgili konuştu
Okunma : Yorum Yap

İBB Yeşil Alanlar Daire Başkanı Seçkin ‘112 çınar ağacının kesilmesiyle’ ilgili konuştu: 2007’den beri 168 ağaç, geçen yıl 39 ağaç kesildi; gerekli işlemlerin ardından 79 ağaç dikildi. Bu hastalığın yayılımını durdurmak için kesmekten başka çare yok!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP İstanbul milletvekillerine, İstanbul’da Çırağan Caddesi’ndeki 112 tarihi çınar ağacının kesilmesini daha çok gündeme getirmeleri konusunda talimat vererek “Bu iş CHP’yi bitirir” dedi. Öte yandan İBB Yesil Alanlar Daire Başkanı Prof. Dr. Y. Çağatay Seçkin hastalığın 2007’de, kesimlerin ise 2007 ile 2013 arasında başladığını belirterek bu hastalığın yayılımının başka türlü durdurulamayacağını vurguladı.

Gain Haber Youtube kanalında Gazeteci Mirgün Cabas’ın konuğu olan İBB Yesil Alanlar Daire Başkanı Prof. Dr. Yasin Çağatay Seçkin, kesilen çınar ağaçlarıyla ilişkin açıklamalarda bulundu. Seçkin, hastalığın 2007’de, kesimlerin ise 2007 ile 2013 arasında başladığını belirterek bu hastalığın yayılımının başka türlü durdurulamayacağını vurguladı. Kesildiği iddia edilen ağaç sayısının gerçeği yansıtmadığını belirten Seçkin, kesilen ağacın toprağında gerekli işlemler yapıldıktan sonra yeni ağaçların dikildiğini açıkladı.

Seçkin’in açıklamaları şöyle:

“Bu hastalık dünyada var ve kesmekten başka çaresi yok”

Öncelikle 112 sayısı abartılı bir sayı. 2007’de başlayan ama 2010 yılında teşhis edilen kanser hastalığına yakalanmış durumdalar. Kanser hastalığı bulaşıcı bir hastalık ve dünyada tedavisi yok. Ağaç bu hastalığa yakalandığı anda kesilmesi gerekiyor ki diğer ağaçlara bu hastalık bulaşmasın. Bununla ilgili birçok kaynak var.

İlk ağaç kesimi 2007’de yapılıyor. Her zamanki tespitle; belediye tespitini yapıp kurula başvuruyor. Kurul yerinde incelemesini yapıyor. Hepsinde aynı şekilde devam ediyor. Çünkü orası 2863 sayılı kanuna tabii bir alan. Ardından da kesimler başlıyor.

2007 ile 2013 arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 5 tane başvurusu var. Ve 56 tane ağaç bu nedenle kesiliyor. Bulaşıcılık artmasın diye. Fakat 2013 ile 2018 yılları arasında hatta 2018’in dokuzuncu ayına kadar bu alanda herhangi bir müdahale yapılmıyor. 2018’in dokuzuncu ayında bir ölçüm yapıldığı zaman İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki arkadaşlarımız ağaçlardaki kanserin yayılmış olduğunu tespit ediyorlar. Ve büyük sayıda ağaç kanserinin yayılma oranı var. Ve bunla beraber hemen kurula başvuruyor.

2018’in 9. ayında başvuru gerçekleştikten sonra bu başvurunun kararı 2020 yılının Haziran ayında kurul tarafından incelemeler, değerlendirmeler, ek raporlar sonucunda karar veriliyor ve deniyor ki; “alandan 73 ağacın uzaklaştırılması gerekiyor.”

Şimdi bu 112 denilen ağacın 73’ü daha önce 2018’deki başvuruya dayanan bir şey (sayı).

Çınar kanseri çok tehlikeli, 1930’dan beri dünyada var. Bizde 2010 yılından sonra tespiti yapılıyor. Bu tarihten beri her zaman araştırıyoruz, makaleleri takip ediyoruz, bilim adamlarıyla görüşüyoruz; ne yazık ki görüldüğü andan itibaren kesilmekten başka çaresi yok. Birçok yerde tedaviden bahsediliyor, keşke olabilse.

Ve süreçler uzadığı için, görüldüğü anda kesemiyoruz, başvuruyoruz, inceleme yapıyoruz belli bir süreç geçiyor. O sırada diğer çınarlara da bu hastalık sirayet ediyor.

Fransa’da 30 bin ağaç bu nedenle kesildi

Sadece gözünüzde canlandırmanız için söylüyorum. Fransa’da 2006’da tespit ediliyor. 42 bin çınar var. Yaklaşık 30 bini kesildi. Bunu kaynaklardan da takip edebilirsiniz. Bu sadece bir örnek. Bundan sonrakiler de belli bir süreç içinde kesilecek diye açıklamaları var. Çünkü buna bilimin alandan uzaklaştırmak dışında çözümü yok.

2007’den beri 168 ağaç, geçen yıl 39 ağaç kesildi

2007’den itibaren 168 ağaç kesildi. Bizim bu sene kestiğimiz ağaç sayısı 112 ağaç değil 39 ağaç kesildi.

Bu hatta 400’ün üzerinde ağaç var ve akıbetleri böyle olmasın diye uğraşıyoruz.

Biz ekip olarak ve bilim adamları o kadar üzülüyoruz ki. Bir tane bilim adamı çıkıp bunu anlatmalı bence.

Izgaralarla kapatıldı deniyor ya, onun hikayesi şu:

Bütün literatürde deniyor ki oradaki çınarları kaldırın,  alandan uzaklaştırın ve çınar dikmeyin. Ama birtakım araştırmalar ve bilim adamları da diyor ki ‘çınarı kaldırdıktan sonra eğer çınar dokusunu korumak istiyorsanız… 2 metreye 2 metre genişliğinde kazalım. Buradaki toprağı çıkaralım ve havalandıralım. Ondan sonra 6 ay bekleyip tekrar çınar dikmek istiyorsak dikelim. Onda da batı çınarını önerdiler. Çünkü doğu ve Londra çınarı olarak bilinen bu çınarlarda daha çok hastalık görülüyor. Ve umarız bu havalandırma ve bekleme sonunda mantar oradan uzaklaşmış olur ve biz bulaşıcılığı önlemiş oluruz” dediler. Biz tamamen aklın ve bilimin bize gösterdiği yolda yürümeye çalışıyoruz.

Bu bir mantar hastalığı ve sadece topraktan yayılmıyor. Biz 2007’den beri normal budama bile yapmıyoruz. Sadece kuruyup düşme tehlikesi olan dalları buduyoruz. Onda da her dalın kesiminden sonra ekipman özenle temizlenip diğer dal budanıyor ki hastalık bulaşmasın. Bu süreçteki tek amacımız hastalığı durdurmak. 2013 ile 2018 arası bir duraklama var, o duraklamasa da salgının yayıldığını, hastalığın arttığını görüyoruz.

79 ağaç dikildi

Havalandırma bittikten sonra genç fidanlar mı dikilecek?

Çapı 35-40 olan olan çınarlarla değiştirmeye çalışıyoruz. Zaten bir daha tekrarlıyorum, bu 112 ağaç bu yıl kesilmedi. Geçtiğimiz yıl 2020 kurul kararı neticesinde kesildi ve dönüşüm gerçekleştirildi. Yerine hemen yeni 73 tane ağaç dikildi. Hatta 6 tane de geçmişten kalan çukur vardı, onları da diktik. 79 tane ağaç ilave edildi geçen yıl süresince.

Izgaraların temel amacı, bu alanlar 6 ay bekleyeceği için o sırada yayaların başına bir sıkıntı gelmesin diyedir.

Kanser vakası dünyanın her yerinde görülen ve devam eden bir hastalık. Ve İstanbul’un diğer bölgelerine sıçramasın diye karantina altında tutuluyor.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

slot siteleri bahis siteleri hacklink