Son Dakika Haberler

İBB’ye bağlı Beltur’dan hem çalışanlarına hem sağlıkçılara koronavirüs darbesi

İBB’ye bağlı Beltur’dan hem çalışanlarına hem sağlıkçılara koronavirüs darbesi
Okunma : Yorum Yap

İBB’ye bağlı Beltur’dan hem çalışanlarına hem sağlıkçılara koronavirüs darbesi

Beltur’un aldığı karar, Koronavirüs yoğunluğu ve ekonomik kriz ortamında sadece çalışanlarını değil, sağlıkçıları ve hastaları da vuruyor!

İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakalarındaki kamu hastanelerinde, sahil şeritlerinde, vapur büfelerinde, metrobüs duraklarında, etkinlik alanlarında, İstanbulluların ihtiyaç duyduğu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin görevlendirdiği alanlarda kafeterya ve büfe işletmeciliği hizmeti veren Beltur AŞ, koronavirüs salgını sürecinde tasarrufa gitme kararı aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘ne bağlı şirketin bu kararı, hem çalışanlarını hem de çevre hastanelerdeki sağlıkçıları ve hastaları sıkıntıya sokacak.

Beltur; Anadolu Yakasındaki Siyami Ersek, Haydarpaşa Numune, Üsküdar Devlet, Zeynep Kamil, Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanelerinin bulunduğu yoğunluğu çok olan sağlık birimlerinin yakınındaki kafelerde akşam saat 18.00 itibariyle hizmet vermeyecek. Birimlere, 2 Kasım Pazartesi günü itibariyle uygulamaya konulan kararın, tasarruf tedbirleri sebebiyle alındığı bildirildi. Şirket, ayrıca her ay bir haftalık zorunlu izin uygulayarak çalışanların maaşında kesintiye gidecek.

Çalışanlar kadar sağlıkçıları da sıkıntıya sokuyor

Devlet hastanelerinde, üniversite bünyesindeki tıp fakültelerinde olduğu gibi yemekhane ve kafeterya hizmeti bulunmuyor. Bu sebeple, hastanenin çalışanları, hasta ve hasta yakınlarının hizmet alabileceği en yakın mekanlar Beltur’a ait. Beltur kafelerinin saat 18.00’da kapanması Beltur çalışanları kadar çevre hastanelerdeki sağlıkçıları, hasta ve hasta yakınlarını da sıkıntıya sokuyor.

Hastaneler, nöbetçi sağlık personelinin molalar sırasında oturup dinlenebileceği, bir şeyler içebileceği alanlara sahip değil. Öte yandan hastalarını bekleyen hasta yakınları da ihtiyaçlarını bu kafelerden sağlıyor.

Hastanelerdeki hasta sayısındaki artış ve sağlıkçıların yoğun çalışma saatleri göz önünde bulundurulursa durumun yaratacağı mağduriyet ortada.

Ekonomik krizin yoğun biçimde hissedildiği şu günlerde çalışanların eksik maaş alması, öte yandan doktor, hemşire, hasta bakıcı, sekreter, hasta ve hasta yakınları ile binlerce insanın sabaha kadar aktif olduğu bölgelerde hizmet durdurmaya gidilmesi Beltur’un kararına karşı tepkilere neden oldu. Durumdan etkilenecek kişiler, birçok yerde su bile satın alabilecekleri bir yer olmadığını söyleyerek Beltur‘un bu yanlış karardan dönmesini talep ediyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)