Son Dakika Haberler

İçişleri Bakanlığı’ndan 1 Mayıs açıklaması: Yasal olmayan bir yürüyüşe kalkışılmıştır

İçişleri Bakanlığı’ndan 1 Mayıs açıklaması: Yasal olmayan bir yürüyüşe kalkışılmıştır
Okunma : Yorum Yap

İçişleri Bakanlığı’ndan 1 Mayıs açıklaması: İstanbul’da DİSK tarafından içinde siyasi kimlikli kişilerin de olduğu halde yasal olmayan bir yürüyüşe kalkışılmıştır

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, 1 Mayıs’ta Taksim’e çelenk koymak isteyen gruba sert müdahalede bulunulmasıyla ilgili açıklamada bulundu.

“DİSK tarafından içinde siyasi kimlikli kişilerin de olduğu halde yasal olmayan bir yürüyüşe kalkışılmıştır.”diyen İsmail Çataklı, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle 31 ilimizde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün ruhuna uygun olarak kutlanabilmesi amacıyla tüm illerimizde gerekli izinler verilmiştir.

Bütün Türkiye’de 1 Mayıs etkinlikleri kapsamında 30 Nisan Perşembe günü 69 ilde 148 etkinlik, bugün ise 18 ilde 36 etkinlik düzenlenmiştir. Düzenlenen bu etkinlikler sorunsuz bir şekilde tamamlanmıştır.

Bugün İstanbul’da, Birleşik Kamu-İş, Enerji-Sen, Hak-İş, Hak-Sen, Nakliyat-İş, Sahim-Sen, Sime-Sen ve Türk-İş sendikalarının organizesinde 10.00 – 11.30 saatleri arasında 10 kişiyi geçmeyecek şekilde Taksim Anıtı’na çelenk bırakma etkinlikleri normal olarak sona ermiştir. Ancak; 1 Mayıs öncesi Bakanlığımız tarafından Konfederasyon yetkilileri ile en üst düzeyde dahi defalarca görüşülmüş olmasına rağmen bugün İstanbul’da DİSK tarafından içinde siyasi kimlikli kişilerin de olduğu halde yasal olmayan bir yürüyüşe kalkışılmıştır. Tüm uyarı ve ikazlar yapılmıştır. Buna rağmen ısrar edilmiş, gerek ilgili konfederasyon gerekse mensupları için de provokasyona açık bir ortam oluşturulmuş, ekiplerimize mukavemet gösterilmiş ve saldırılmıştır. Dünyanın pandemi ile mücadele ettiği, birlik ve beraberlik içinde uyumla hareket etmemiz gereken böylesi bir dönemde, tüm itinamıza rağmen ortaya çıkan manzaranın sorumluluğu maalesef bugünle münasip olmayan davranışları ortaya koyan konfederasyon yetkililerine aittir. DİSK’e ait çelenk, 5 HDP milletvekili, 3 CHP milletvekili, 1 TİP milletvekili olmak üzere toplam 9 milletvekili tarafından 12,40 itibariyle Taksim Anıtı’na bırakılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

NE OLMUŞTU?


Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) Beşiktaş Dikilitaş’taki genel merkez binasında bir araya gelen DİSK yöneticileri kendilerine destek veren milletvekilleriyle, 1 Mayıs kutlaması için Taksim’e çıkmak istedi. Polis, 1 Mayıs çelengiyle birlikte binadan çıkan topluluğun Taksim’e yürümesine, salgın nedeniyle getirilen sokağa çıkma yasağını gerekçe göstererek engel oldu.

Gruba müdahale eden polis, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun da aralarında bulunduğu 15 sendika yöneticisini sert kullanarak gözaltına aldı.

Gözaltına alınan kişiler ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)