Son Dakika Haberler

İHD’den Mustafa Koçak açıklaması: Adil yargılanma ve yaşam hakkını ihlal edenler hakkında soruşturma açılmalı

İHD’den Mustafa Koçak açıklaması: Adil yargılanma ve yaşam hakkını ihlal edenler hakkında soruşturma açılmalı
Okunma : Yorum Yap

İHD’den Mustafa Koçak açıklaması: Adil yargılanma ve yaşam hakkını ihlal edenler hakkında soruşturma açılmalı

İHD İstanbul Şubesi ölüm orucunun 297. gününde hayatını kaybeden Mustafa Koçak için açıklama yaptı.

Koçak, gizli tanık ifadesiyle yargılanmış ve bu sebeple adil yargılanma talebi ile ölüm orucuna başlamıştı. Koçak, bugün sabaha karşı hayatını kaybetti.

İHD, yaptığı açıklama ile Koçak’ın adil yargılanma ve yaşam hakkını ihlal edenler için soruşturma başlatılmasını talep etti.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Mustafa Koçak, işkencenin yanı sıra, tanımadığı kişilere suç atmasının istendiğini ve işbirliği yapmaz ise ömrünü hapiste geçireceği ağır bir suçla itham edilmekle tehdit edildiğini de anlattığı o görüşmeyi takiben yapılan basın toplantısından hemen sonra savcılığa sevk edilmiş ve denildiği gibi ağır bir suçla itham edilmiş, gizli tanık ifadesine dayanılarak tek celselik yargılamasında, savunma hakkı dahi verilmeksizin ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırılmıştı.

Aynı baskının, tutuklu bulunduğu Silivri Hapishanesinde tutulduğu dönemde de devam ettiği tarafımıza bildirilince, hapishanede ziyaretine gittiğimizde biz dışarıda beklerken Mustafa Koçak kaçırılırcasına İzmir’e sürgün edilmiş, bu kere yaşadıklarını anlatmasına engel olunmuştu.

Gözaltına alınışı, gözaltında işkence ile sorgulanması, tutukluluğunda yaşadığı ağır baskı, savunma hakkı dahi verilmeyerek ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırılmış olması, adil yargılanma hakkının her aşamada ihlal edildiğini gözler önüne sermekteydi ve belli ki işbirliğine ikna edilememiş olmasının öcü alınıyordu kendisinden.

Baştan bu yana kendisine yapılan bu büyük haksızlığa karşı çıkan Mustafa Koçak’ın, temel bir hak olan adil yargılanma talebine yapılan bu ağır saldırının durdurulması için tüm girişimleri sonuçsuz kalınca açlık grevine de duyarsız kalınınca, başlattığı ölüm orucu da bu büyük haksızlığı sonlandırmaya yetmedi maalesef.

“DELİLDEN YOKSUN İDDİALARLA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI İLE DÖRT DUVAR ARASINDA ÖLÜME MAHKUM EDENLER…”

Mustafa’yı hukuki dayanaktan, delilden yoksun iddialarla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile dört duvar arasında ölüme mahkûm edenler, Mustafa’nın adil yargılanma talebine de tıkadılar kulaklarını ve ölümünü izlediler.

Ülkeyi yönetenlere bir kez daha sesleniyoruz; haksız ve hukuk dışı uygulamaları ortadan kaldırmak yerine, devleti hak ve özgürlükleri ihlal edilenlerle irade savaşına sokma yanlışına düşerek “önce açlık grevini bıraksınlar” yaklaşımınız önce Helin Bölek’in, şimdi de Mustafa Koçak’ın canına mal oldu.

Mustafa Koçak’ın yaşamını kaybetmesinin üzüntüsünü yaşarken, ülkeyi yönetenlere bu ölümün sorumlusu olduklarını ve yaşam hakkının korunması da dâhil insan haklarına uymakla sorumlu olduklarını hatırlatıyoruz.

Mustafa’nın adil yargılanma ve yaşam hakkını ihlal edenler hakkında soruşturma açılarak cezalandırılmaları gerekmektedir

Ancak öncelikle; İbrahim Gökçek, Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın da yaşamına mal olmadan bu yaklaşıma derhal son verilmesi, talepleri kabul edilerek yaşam haklarının korunması çağrısında bulunuyoruz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)