Son Dakika Haberler

İktidarın sadık gazetecisi Fırat, dertli: Bizim ülkemizde, herkes kendi gazetecisini istiyor

İktidarın sadık gazetecisi Fırat, dertli: Bizim ülkemizde, herkes kendi gazetecisini istiyor
Okunma : Yorum Yap

İktidarın sadık gazetecisi Fırat, dertli: Bizim ülkemizde, herkes kendi gazetecisini istiyor

Hürriyet yazarı Hande Fırat, “Tuhaf bir durum var bizim ülkemizde, herkes kendi gazetecisini istiyor” dedi.

Hürriyet gazetesi yazarı Hande Fırat, partilerin ve tarafların içinde bulunduğu “benim gazetecim” algısından duyduğu rahatsızlığı yazdı.

“Gazeteciliğin doğası gereği ifade özgürlüğünün en geniş şekilde kullanıldığı alan” olduğunu belirten Fırat, “Bu nedenle gazeteciler Barış Pehlivan, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel’e ‘Geçmiş olsun ve hoş geldiniz’ diyorum. Uzun yıllardır tanıdığım Müyesser Yıldız başta olmak üzere gazetecilerin bu sonbaharda en kısa sürede özgürlüklerine kavuşmalarını dileyerek başlıyorum yazıma…” dedi.

Fırat, ifade özgürlüğü kısıtlanan gazetecilerden yola çıkarak “Tuhaf bir durum var bizim ülkemizde. Herkes kendi gazetecisini istiyor. Hangi taraf, hangi görüş, hangi parti olursa olsun. Gazeteci beni sevsin, beni övsün, karşı tarafı sürekli eleştirsin, mümkünse bağırsın, kavga etsin istiyor.” diyerek durumdan şikayet etti. Bu anlayışın okuyucuya ve seyirciye de sirayet ettiğini söyleyen Fırat, “Bu son yıllarda izleyici ve okuyucuya da sirayet etti. Takım tutar gibi parti tutanlar, sosyal medyada trollük yapanlar, gazetecilerin kendi sesleri olmasında ısrar ediyor, karşı taraftakini ise linç ediyorlar. Diğer yandan daha evvel de dikkat çekmiştim, vekâlet yayınları ile bu iş daha da körükleniyor. Siyasilerin yerine siyasi parti görüşlerini ne yazık ki gazeteciler savunuyor.” dedi.

Fırat, “bu işin doğrusu ne olmalı” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

Siyasi parti temsilcileri ‘Ben onunla çıkmam, tek çıkarım, bununla çıkmam’ kaprislerini bırakıp, medeni tartışma programlarına katılmalılar. Gazeteciler haberleriyle, görüşleriyle, analizleriyle öne çıkmalı. Diğer yandan ‘Siyaset doğası gereği gazeteciyi sevmez, sevmemeli’. Üstelik doğası gereği gazeteci de ‘Ne İsa’ya ne Musa’ya yaranır’… Yaranmak gibi de bir derdi olmaz, olmamalı. İyiye iyi, kötüye kötü der. Umarım tüm bunları hep beraber yeniden hayata geçiririz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)