Son Dakika Haberler

İlahiyatçı yazar Cemil Kılıç: Bu bir ‘ümmet projesidir’. SADAT’ın projesini, Kanal İstanbul ve göçleri birlikte düşünün!

Okunma : Yorum Yap

İlahiyatçı yazar Cemil Kılıç: “Bu bir ‘ümmet projesidir’. SADAT’ın projesini, Kanal İstanbul ve göçleri birlikte düşünün. Ne yapılmak istendiği o kadar açık ki!”

İlahiyatçı yazar Cemil Kılıç, “Türkiye’ye gelen mülteciler Alevi, Şii veya Hıristiyan olsaydı; şu an hararetle mültecilerin Türkiye’de kalmasını isteyen İslamcılar yine destekler miydi?” diye sordu.

Siyaset Bilimci Sedef Kabaş’ın Youtube kanalına konuk olan İlahiyatçı Yazar Cemil Kılıç, “geçici sığınmacılar ve kaçak göçmenlerle” ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Bu meseleyi çok farklı noktalara çekiyorlar. Türkiye’ye mültecilerin akın akın gelmesine itiraz edenleri, karşı çıkanları ‘ırkçılıkla, faşistlikle’ itham ediyorlar” diyen Kılıç, “meselenin bunlarla bir ilgisi olmadığını” belirterek “Bunu rahatça sınayabiliriz. 4-6 milyon arasındaki bu kişiler sünni ve Müslüman olmasalardı, Türkiye’ye 4-6 milyon kadar Şii gelseydi mesela, bu kadar Alevi gelseydi; ya da Hristiyan olsaydı bu insanlar?… Acaba bu mültecileri hararetle savunan, burada kalmasını isteyen İslamcılar yine de destekler miydi?” diye sordu.

Kılıç, “Mültecilerin ‘mülteci’ kimliğine değil, etnik ve inançsal kimliğine ama özellikle de inançsal kimliğine bakılarak hareket edildiğinin” altını çizerek “Bu insanlar çoğunlukla İslamı Türkiye’den daha radikal şekilde anlıyor ve algılıyor” yorumunda bulundu. Kılıç, bu yaşananların bir “ümmet projesi” olduğunu vurguladı.

Kılıç şöyle devam etti:

“SADAT’ın projelerini biliyoruz. İstanbul merkezli, resmi dili Arapça olan, şeriatla yönetilen bir devlet kurmak. SADAT, bunu açıkladı. Ve bu projeyle Kanal İstanbul projesini birlikte düşünün. Araplara orada bir şehir kurma projesini düşünün. Milyonlarca Suriyeliyi, Pakistanlıyı, Afganı Türkiye’ye doldurma projesini birlikte düşünün. Ne yapılmak istendiği o kadar açık ki!”

 

Söz konusu görüntüler için TIKLAYIN

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

slot siteleri bahis siteleri hacklink