Son Dakika Haberler

İletişim Başkanlığı, Mavi Vatan klibiyle sefere çıktı; Erdoğan barış mesajı verdi!

Okunma : Yorum Yap

İç siyasete ‘seferberlik’ gazı, dışarıya ‘zeytin dalı’...

Erdoğan ile İletişim Başkanlığı arasında ‘iletişim bozukluğu’: İletişim Başkanlığı Mavi Vatan klibiyle sefere çıkarken Erdoğan barış mesajı verdi!

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Preveze Deniz Zaferi’nin yıl dönümü için hazırladığı özel marş ve kliple “Can verir can alırız mavi vatan uğruna” dizeleriyle seferberlik havasında klip ve marş yayınlarken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akdeniz için barış mesajları vererek “Gelin Akdeniz’i yeniden bir barış havzasına çevirelim.” dedi.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Preveze Deniz Zaferinin yıl dönümü vesilesiyle “Can verir can alırız mavi vatan uğruna” gibi dizeler içeren bir marş eşliğinde 5 dakikalık bir video paylaştı. İki çocuğun Barbaros Hayrettin Paşa’nın “Denizlere hakim olan cihana hakim olur” sözünü okumasıyla başlayan videoda daha sonra Erdoğan’ın sesinden Arif Nihat Asya’nın Bayrak şiiri duyuluyor.

İletişim Başkanı Altun’un sosyal medya hesabından paylaştığı marşın sözleri şöyle: “Ben şehit oğluyum kulak ver ey dünya Ay-yıldızlı vatanın evladıyım unutma Ecdadımın kanından akar damarlarımda Can verir can alırız mavi vatan uğruna.”

Osmanlı İmparatorluğu’nun zaferiyle sonuçlanan Preveze Deniz Muharebesinden canlandırmalarla günümüz donanmasından görüntülerin iç içe geçtiği klipte haçlı askerleri görülürken marşın şu dizeleri duyuluyor: “Küfur tek millet olup kurmuştu ittifakı Yaradan’a sığınmıştı İslam’ın orduları Denizlerin aslanı, çekmişti zülfikârı, Akdeniz’de hedefti zilletin ittifakı.”

Erdoğan: ‘Gelin, hep beraber Akdeniz’i tekrar bir barış havzasına çevirelim’

Klip dolaşıma yeni girmişken Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün İstanbul’daki Doğu Akdeniz Sempozyumu’nda barış mesajları verdi. Erdoğan’ın mesajları ise klipteki havadan hayli uzaktı. Cumhurbaşkanı Akdeniz ülkelerine zeytin dalı uzattı; Akdeniz’i “tüm ülkeleri ve halklarıyla bizi birleştiren bir çatı” olarak niteledi; “Gelin, yeni husumetlerle Akdeniz’in ak sularını kirletmeyelim. Gelin, hep beraber Akdeniz’i tekrar bir barış havzasına çevirelim” dedi.

Erdoğan şöyle devam etti:

“Akdeniz’deki sorunları birbirimizi dışlayarak değil bölgedeki tüm aktörleri aynı masa etrafında buluşturarak çözebiliriz. Türkiye Akdeniz’de gerilimden değil, barıştan, iş birliğinden, hakkaniyet ve adaletten yanadır. Akdeniz’de Osmanlı medeniyetinin ve barışının mirasçısı bir millet olarak bu coğrafyada huzur ikliminin yeniden tesis edilmesini istiyoruz. Türkiye ve KKTC’nin içinde adil şekilde yer almadığı hiçbir denklemden Akdeniz barışı çıkmaz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)