Son Dakika Haberler

Bunların doğal olduğuna inanamayacaksınız

Bunların doğal olduğuna inanamayacaksınız
Okunma : Yorum Yap

Bunların doğal olduğuna inanamayacaksınız…

Doğal yaşam ilginç şekilleriyle hiç beklemediğimiz zamanlarda karşımıza çıkıyor. Kainat, öyle zenginliklerle dolu ki bazen gördüklerimizle şaşırıp kalırken, bazen de ürküyoruz.
İşte, belki de daha önce hiç duymadığınız, hiç karşılaşmadığınız tuhaf bitkiler…

Etobur bitkileri duymuşsunuzdur. İşte onlardan biri. Bir çiçekten çok ısırmaya hazır bir hayvana benziyor. İnanması zor ama o, börtü böcek yiyor:

İşte etobur çiçeklerden biri daha: Ceset Çiçeği:

Ceset çiçeği, bilinen en büyük çiçeklerden. Görünüşündeki güzelliğe aldanmayın, kokusuyla insanı kendinden kaçıran bir tür. Öyle ağır ve kötü bir kokusu var ki, ismini bu kokudan alıyor zaten. Adeta ceset gibi kokuyor. Çünkü o da börtü böcek yiyor.

Kılcal tüyleri sayesinde üzerinde gezen canlıyı hemen hisseden bir etobur çiçek daha. Sonra ağzını kapatır gibi iki taraftan kapanıyor ve üzerinde gezen canlıyı yok ediyor:

İşte, çiçekten çok hayvana benzeyen başka bir çiçek: Maymun yüzlü orkide…

Maymun yüzlü orkide çiçeği tek başınayken böyle bir görüntüye sahip.

Toplu halde görünen ‘maymun yüzlü orkideler’:

İnsanın tüylerini diken diken eden başka bir türe geldi sıra. Bu, insana benzeyen bir meyve. Evet, yanlış okumadınız, o bir meyve: Vakvakiye meyvesi:

‘Vakvakiye’ sözcüğünü nereden hatırlıyorum acaba diye düşünenler varsa hatırlatayım. Tarih derslerinde anlatılan ‘Vakayı Vakvakiye’ olarak bilinen olaydan hatırlıyorsunuz. Hani şu 17.yy’da IV. Mehmet zamanında ayaklanan memurların çınar ağacına asıldığı olay. Asılarak öldürülenler, bu meyvelere benzetildiği için olay, bu isimle anılıyor.

İnsana benzeyen bir başka bitki de ‘Çin kırkması’:

Bu da öpücük çiçeği… Fazla seksi:

Bunlar da penise benzeyen ilginç bitkiler:

Bu bir biber türü:

Türkiye’de gariban bir çiftçinin bunları üretmek için ikna edildiği, tohumlar bibere dönüşünce tüm köylü tarafından dışlandığı, hatta karısının bile adamın giriştiği bu işten utanarak kocasını boşadığı rivayet ediliyor. Eee burası Türkiye, biberse biber, bize uyar mı? 🙂

İşte son bitkimiz: O ‘Vietnam kabağı’ olarak biliniyor ama bizce ‘meme çiçiği’:

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)