Son Dakika Haberler

Erdoğan talimat vermişti: İlker Başbuğ ifadeye çağrıldı

Erdoğan talimat vermişti: İlker Başbuğ ifadeye çağrıldı
Okunma : Yorum Yap

İlker Başbuğ ifadeye çağrıldı

Erdoğan’ın talimatıyla, FETÖ’nün siyasi ayağıyla ilgili askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan düzenlemeyi işaret eden ve “26 Haziran 2009’da bu iki konuyu içeren kanun teklifini kim hazırladı? ‘Araştırsınlar’ diyorum. Ben bir ipucu veriyorum” diyen İlker Başbuğ hakkında AKP’li vekiller suç duyurusunda bulunmuştu. Başbuğ, ifadeye çağrıldı.

FETÖ’nün siyasi ayağı ile ilgili, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan düzenlemeyi işaret ettiği açıklamalarının ardından Erdoğan’ın talimatıyla 6 AKP’li isim eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Başsavcılık, bunun için İstanbul Anadolu Başsavcılığına talimat yazısı gönderdi.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, katıldığı bir televizyon programında FETÖ’nün siyasi ayağına ilişkin bir soru üzerine, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan düzenleme için, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan düzenlemeyi işaret etti.
Erdoğan’ın talimatı üzerine 2009’daki yasa teklifinin altında imzası bulunan AKP milletvekilleri Bekir Bozdağ, Ahmet Aydın, Mustafa Elitaş, Mehmet Ceylan, Ahmet Müfit Doğan ve Yahya Doğan, 7 Şubat tarihinde avukatları aracılığıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Dilekçede, Başbuğ hakkında “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçundan soruşturma yapılarak dava açılması istenmişti.

Askerlerin sivil mahkemede yargılanmasının önünü açan yasanın FETÖ direktifiyle hazırlanmadığı kaydedilen dilekçede, “Değişiklik önergelerinin ne teklif aşamasında ne de yasalaşması sürecinde herhangi bir örgütün etkisi söz konusu olmamıştır” ifadeleri kullanılmıştı.

Alican Uludağ’ın haberine göre, Başbuğ’un katıldığı yayının görüntülerini RTÜK’ten temin eden ve bilirkişi aracılığıyla yazıya döktüren Ankara Başsavcılığı, ikinci hamle olarak Başbuğ’un ifadesinin alınmasına karar verdi. Başsavcılık, bunun için İstanbul Anadolu Başsavcılığına bir talimat yazısı gönderdi. Başbuğ, savcılığın talimatı kapsamında İstanbul’da ifade verecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)