Son Dakika Haberler

İmzacı amirallerden Atilla Kıyat: Utanç duyacaklar

İmzacı amirallerden Atilla Kıyat: Utanç duyacaklar
Okunma : Yorum Yap

İktidarın sert tepki gösterdiği bildiriye imza atan 103 imzacı emekli amiral arasında bulunan Atilla Kıyat: “Belli ki uyku sersemi iken okumuşlar. Sabahleyin, uykularını aldıktan sonra bir daha okurlarsa yaptıkları suçlamalardan utanç duyacaklardır” …İktidarın sert tepki gösterdiği bildiriye imza atan 103 emekli amiral arasında bulunan Atilla Kıyat “Bir daha okusunlar” çıkışında bulundu.


103 emekli amiralin yayınladığı bildiride, Boğazlar’ın güvenliğini sağlayan Montrö Anlaşması’nın tartışmaya açılması ve Tuğamiral Mehmet Sarı’nın tarikatçı olduğunun ortaya çıkmasına rağmen halen Deniz Kuvvetleri’nde görev yapmasına izin verilmesine tepki gösterildi. İktidar sözcüleri ise bu açıklamayı ‘darbe tehdidi’ olarak okudu.

Saray çevresi geceden bu yana bildiriye yönelik sert tekiler gösteriyor.  

İmzacılardan Atilla Kıyat, bu tepkilere yönelik Twiiter’dan yaptığı paylaşımda, “103 Amiral imzalı bildirimize tepki verenler, belli ki uyku sersemi iken okumuşlar. Sabahleyin, uykularını aldıktan sonra bir daha okurlarsa yaptıkları suçlamalardan utanç duyacaklardır” ifadesini kullandı. 

Kıyat, bildiri yayınlanmadan önce de bir mesaj atarak şöyle demişti: 

“Sarıklı amiralin fotoğraflarının servis edilişi bir hafta oldu. Milli Savunma Bakanı neyi inceliyorsunuz. Sarıklıyı açığa aldınız mı? Konu tarikat , cemaat , ibadet(!) olunca tarzan zor durumda galiba..”

Emekli Amiral Cem Gürdeniz ise konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Amacımız Türkiye’nin menfaatlerine sahip çıkmak. Açıklamayı ‘Darbe çağrısı’ olarak yorumlamak son derece yanlış. Kaldı ki biz FETÖ’nün kumpaslarında hapis yatmış kişileriz. Amacımız Mavi Vatan’a sahip çıkmaktır.”

Öte yandan emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz da konuyla ilgili iktidarın tepkilerin eleştirirken “Amiraller bildirisi üzerinden darbe, vesayet vb ifadelerle mağdur rolünü oynamaya çalışanlara önemli hatırlatma: 15 Temmuz’da aranızdan birileri sessizliğinizi korurken, amirallerin bir kısmı fiziki olarak, geri kalanı ruhen darbeye karşı direnmekteydi. Mağdur edebiyatı boşunadır” diye yazdı.  

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)