Son Dakika Haberler

İnsan kaçakçılığı yapan belediyelerin ortak özelliği: AKP!

İnsan kaçakçılığı yapan belediyelerin ortak özelliği: AKP!
Okunma : Yorum Yap

İnsan kaçakçılığı yapan belediyelerin ortak özelliği: AKP!


‘Belediyeler aracılığıyla insan kaçakçılığı’ olayı AKP’ye bulaşmasın istiyorlar ancak olayı organiza eden kişi bile AKP milletvekili aday adayı çıktı!

AKP’li belediyeler eliyle yurtdışına insan kaçırıldığına dair haberlere her gün bir yenisi eklenirken Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı açıklamada yurttaşların iş ve aş bulmak için artık yurtdışına gitmediğini savundu. Erdoğan gurbetçilerin Türkiye’ye gıptayla baktığını öne sürdü.


Belediyeler aracılığıyla insan kaçakçılığı yapıldığı iddiasının gündeme düşmesinin ardından belgelerle olayın gerçekliğini kanıtlayan gazeteci Sevilay Yılman, olayın merkezindeki ismin Ali Ayrancı olduğunu işaret etmişti.

Ali Ayrancı’nın 24 Haziran 2018 erken seçimlerinde Bingöl’den AKP milletvekili aday adayı olduğu ortaya çıktı.


Devletin verdiği gri pasaportla yurt dışına insan kaçıran belediyelerin ortak özelliği “AKP’li” oluşları. Olayı organize ettiği iddia edilen baş kahraman Ali Ayrancı’nın da AKP Milletvekili aday adayı olması dikkat çekti.

Yılman’ın, “İnsan kaçakçılığı olan bu organizasyonun perde arkasını araştırırken sadece Malatya/Yeşilyurt Belediyesi’nde değil, diğer tüm belediyelerde de karşıma çıkan ilk isim oldu Ali Ayrancı. Bu nedenle de defalarca bu işi icat edenin AK Parti eski Bingöl/Servi Belde Belediye Başkanı Ali Ayrancı olduğunu ve bu isimle ilgili acil bir soruşturma açılması gerektiğini yazdım.” dediği Ali Ayrancı, AKP Milletvekili aday adayı çıktı.

Yılman, Ali Ayrancı’nın yakın çevresini işaret ederken yine ortak özelliklerinin AKP olduğu görüldü.

Yılman’ın verdiği bilgiye göre; Ali Ayrancı, 2015 yılı genel seçimlerinde AKP’den milletvekili adayı yapılmadığı için intihar ettiği öne sürülen Cevat Ayrancı’nın akrabası. AKP’li Tunceli/Mazgirt Belediye Başkanı Murat Becerikli’nin de eniştesi. Yılman, bu ilişkiyi anlatırken “Aynı organizasyon Mazgirt Belediyesi üzerinden de yapılmış.” diyor.


“AKP’ye zarar gelmesin anlayışı var”


İnsan kaçakçılığının Almanya’daki ayağı olarak gösterilen Ersin Kilit ise konuya dair Gaziantep Belediyesi’ni ve Başkan Fatma Şahin’i işaret ederek “onu niye araştırmıyorsunuz?” diye sordu. Kilit, olayla ilgili “AKP’ye zarar gelmesin, Ersin Kilit’e zarar gelsin anlayışı var” dedi.
Kilit ayrıca “Gerçekten samimi ve gerçek gazetecilik yapıyorlarsa, Moldova’yı anlatsınlar. 90 kişi Moldova’ya gitti ve 90 kişi Moldova’dan ceplerinde gri pasaport çıktığı için Türkiye’ye geri gönderildiler neden bunu anlatmıyorlar?” diye sordu.


“Gafletmiş!”


İnsan kaçakçılığı yapan belediyelerden biri olan Akçakiraz Belediyesi’nin AKP’li Başkanı, “Bir dostun hatırına böyle bir şey yaptık” derken AKP Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ ise yaşananları gaflet olarak nitelendirdi.

Urfa’nın Ceylanpınar Belediyesi, spor kulübüne bağlı gösterdiği 37 kişiyi Almanya’ya götürme kararı aldı. Bunun üzerine Ceylanpınar Belediye Başkanı Feyyaz Soylu, böyle bir şeyin olmadığını söyledi. Gelişmelerden huylanan il müdürlüğü ve valilik, “Son anda projeyi durdurduk ve yurtdışına kimseyi göndermedik. Ortada bir düzenbazlık olduğu anlaşıldı” dedi.


Engellileri kullandılar


Diğer skandal haber ise Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinden geldi. Engellilerle ilgili bir dernek üzerinden 55 kişi Almanya’ya götürülmek istendi. Derneğin niyeti fark edildi ve hemen işlemleri durduruldu. Kaçakçılıkla anılan bir diğer yer ise AKP’li Akçakiraz Belediyesi oldu. Belediye, 24-30 Kasım 2019 tarihleri arasında ikisi belediye görevlisi toplam 48 kişiyi Almanya’nın Bremen şehrine göndermek üzere Göçmenler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile protokol imzaladı. Protokol kapsamında şahıslara hizmet damgalı pasaport çıkarıldı. Bir kısmında sorun çıktığı için yaklaşık 20 kişi gönderildi, geriye ise yalnızca 3’ü döndü.

Başka iller için de iddialar var


Tokat’ın Erbaa, Van’ın Tuşba, Elazığ’ın Arıcak ve Üçocak ile Bursa’nın Yıldırım belediyelerinde de benzer projelerle, vize gerektirmeyen hizmet pasaportu ile bazı vatandaşların Almanya’ya gönderildiği iddia edilmekte.

6 belediye daha


İçişleri Bakanlığı’nca başlatılan, insan kaçakçılığına dair soruşturmada 6 belediye daha soruşturma kapsamına alındı. Buna göre; Balıkesir Gömeç, Adıyaman Gölbaşı, Burdur Yeşilova, Yozgat Yerköy, Şanlıurfa Suruç, Ordu Korgan belediyeleri hakkında da soruşturma başlatıldı.YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)