Son Dakika Haberler

İran’dan uyarı: Türkiye saldırıları durdurmazsa yanıt veririz

İran’dan uyarı: Türkiye saldırıları durdurmazsa yanıt veririz
Okunma : Yorum Yap

İran’dan uyarı: Türkiye saldırıları durdurmazsa yanıt veririz …

İran’ın Suriye Büyükelçiliği, Türkiye’nin saldırılarını durdurması için sabaha kadar süre verdiklerini duyurdu.
İran’ın Suriye Büyükelçiliği, Şii milisler ve Suriye Ordusu’na saldırılar durmadığı takdirde, yanıt verileceğini duyurdu. Büyükelçilik, saldırıların kesilmesi için sabaha kadar süre verildiğini bildirdi. Suriye’de 10 binlerce Şii milisin savaştığı biliniyor.

Ne olmuştu?


Türkiye’nin Suriye’nin ilerleyişine son vererek Soçi Mutabakatı sürecindeki sınırlara dönmesi için Suriye’ye Şubat ayının sonuna kadar tanıdığı sürenin dolması üzerine Suriye’de saha hareketlendi.

Ankara’nın Suriye Ordusu’na İdlib’den çekilmek için verdiği sürenin dolmasının ardından çatışmalar şiddetini artırdı.

İleri Haber’in sahadaki kaynağa dayanarak aktardığı bilgiye göre; -Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) yaptığı saldırılarda M5 karayolunda hareket halindeki bir konvoy ve Maarat Al Numan kırsalında birçok askeri araç vuruldu.

– İdlib’in güneyindeki Cebel Zaviye bölgesinde TSK destekli ÖSO güçleriyle Suriye Ordusu arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor. Bölgeye Rusya’nın da denizden füze atışı yaptığı öne sürüldü.

– TSK, Suriye’de Hama kuzeyi, İdlib güneyi, ve Halep batısındaki Suriye Ordusu’na ait mevzileri ağır silahlarla yoğun bir şekilde vuruyor. Suriye Ordusu da Türkiye askerinin olduğu bölgelere topçu atışları gerçekleştiriyor. Şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

– TSK F-16’larının sınır boyunca uçuş yaptığı,  sınırdan füzeler ve havadan SİHA’larla uçuşların desteklendiği belirtildi. Uzaktan vuruşlar olsa da Rus uçakları devriyesi üzerine sınırın geçilmediği bildirildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)