Son Dakika Haberler

İran’ın en önemli bilim insanlarından Fahrizade suikaste uğradı

İran’ın en önemli bilim insanlarından Fahrizade suikaste uğradı
Okunma : 5 Yorum

Orta Doğu’yu karıştıran suikast!

Netanyahu hedef göstermişti: İran’ın en önemli bilim insanlarından Fahrizade suikaste uğradı

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun hedef gösterdiği, MOSSAD’ın ölüm listesinde olan İran Nükleer Programının mimarı Muhsin Fahrizade düzenlenen suikast sonucu hayatını kaybetti. ABD Başkanı Trump suikaste destek verirken İran, “İsrail’in ‘Trump dönemi’ bitmeden baskıyı arttırarak İran ile büyük bir savaş başlatmanın peşinde” olduğunu belirtti.

İran’ın en önemli isimlerinden biri olan bilim insanı Muhsin Fahrizade, Başkent Tahran’da aracında uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetti. Netanyahu yaklaşık 2 yıl önce yaptığı konuşmada Fahrizade‘nin adını vererek “Bu ismi unutmayın demişti.”

İran nükleer programının mimarı ve yürütücülerinden olan Muhsin Fahrizade, Tahran’a bağlı Abserd ilçesinde aracında silahlı saldırıya uğradı. Uzun namlulu silahlarla gerçekleştirilen saldırıda ağır yaralanan Fahrizade, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Uzmanlar, bu kanlı saldırıyı “Orta Doğu’yu karıştırıcak suikast” olarak yorumladı.

Fahrizade “İran nükleer programının babası” olarak nitelendiriliyordu.

İRAN MAKAMLARI SUİKASTİ DOĞRULADI

İran Savunma Bakanlığı’ndan Yapılan açıklamada, Fahrizade‘nin terör unsurları tarafından düzenlenen suikast nedeniyle ağır yaralandığını ve hastanede hayatını kaybettiğini doğruladı.

2018 YILINDA NETANYAHU İSİM VEREREK HEDEF GÖSTERMİŞTİ

İran nükleer programının mimarı olarak tanınan Muhsin Fahrizade‘nin adı İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun Mayıs 2018’de İran nükleer programı hakkında yaptığı sunumda özellikle belirtilmişti.

İRAN: “SİYONİSTLER BİLİMCİMİZİ ÖLDÜRDÜ”

Suikast sonrası İran’dan üst üste sert mesajlar gelmeye başladı. İran Cumhurbaşkanı Ruhani konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Şehit Fahrizade’nin öldürülmesi, düşmanlarımızın çaresizliğini ve nefretlerinin derinliğini gösteriyor. suikast İran’ın başarılarını engelleyemeyecek” dedi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Hüseyin Selami, suikastten İsrail’i sorumlu tutarak, “Siyonistler nükleer bilimcimizi öldürdü ancak bu adımın karşılığını nerede verdiğimizi kendileri bilir. Biz açıklamıyoruz fakat onlar biliyor. Geçmişte sahada hiçbir adımı karşılıksız bırakmayacağımızı gösterdik.”

İran Dışişleri Bakanı Zarif de, terör saldırısında İsrail’in rolü olduğuna dair ciddi kanıtlar bulunduğunu belirtti.

İran İstihbarat Bakanı Mahmud Alevi de suikastçilere yönelik yakalama operasyonunun başlatıldığını duyurdu.

MOSSAD’IN ÖLÜM LİSTESİNDEYDİ

2018 yılında İsrail merkezli internet sitesi Walla’nın, eski yabancı istihbarat servisleri sorumlularının verdiği bilgilere dayandırdığı haberinde, bazı İranlı bilim adamlarına birkaç yıl önce İsrail istihbarat servisi Mossad tarafından suikast düzenlendiği belirtilmişti. Haberde İsrail’in, Tahran’ın nükleer programının beyni olarak tanımladığı İranlı bilim adamı Mehabadi’yi suikast listesine eklediği söylenmişti.

TRUMP’TAN SUİKASTE DESTEK

ABD Başkanı Donald Trump, suikasti “İran’a darbe olarak” yorumlayan bir İsrailli gazetecinin mesajlarını yorumsuz olarak paylaştı.

İsrailli gazeteci Yossi Melman şu mesajı att:

“İran’dan gelen haberlere göre Muhsin Fahrizade, Tahran’ın doğusundaki Damavend’de suikast sonucu öldürüldü. İran’ın gizli nükleer programının başındaki isimdi ve Mossad tarafından yıllardır aranıyordu. Onun ölümü, psikolojik ve mesleki açıdan İran için büyük bir darbedir.”

TRUMP DÖNEMİ BİTMEDEN SAVAŞ PEŞİNDE

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in askeri danışmanı ve 2021 Cumhurbaşkanı adaylarından Hüseyin Dehkan, İsrail’in Trump dönemi sona ermeden İran ile savaş peşinde olduğunu belirterek, “İsrail ortakları Trump’ın siyasi ömrünün son demlerinde İran’a karşı baskıyı artırarak büyük bir savaş çıkarmak peşinde” ifadelerini kullandı.

ESKİ CIA DİREKTÖRÜNDEN TEPKİ

Eski ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü John Brennan, İran’ın nükleer programının kilit isimlerinden bilim insanı Muhsin Fahrizade’nin suikast sonucu öldürülmesini “uluslararası hukuka aykırı ağır bir suç” olarak nitelendirdi.

İRAN’DA ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ SOKAĞA ÇIKTI

İran’ınbaşkenti Tahran’da nükleer fizikçi bilim insanı Muhsin Fahrizade’ye yönelik suikastın ardından Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi binasının önünde toplanan öğrenciler, ABD ve İsrail’e karşı intikam çağrısında bulundu.

MUHSİN FAHRİZADE KİMDİR?

Batılı istihbarat yetkilileri ve uzmanlar Fahrizade’nin sivil uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin arkasında İran’ın nükleer savaş başlığı geliştirme çalışmalarında önemli bir rol oynadığına inanıyor. İran ise hiçbir zaman nükleer silah geliştirme amacı olduğunu kabul etmedi. Muhsin Fahrizade ise İran’da “Nükleer programın babası” olarak tanınıyor ve ülkenin en saygın bilim insanları arasında gösteriliyordu.

Kaynak: Aykırı