Son Dakika Haberler

Muhalefetin ‘rahmet’ sırasına girdiği İsmailağa cemaatinin isminin anıldığı 3 cinayet

Muhalefetin ‘rahmet’ sırasına girdiği İsmailağa cemaatinin isminin anıldığı 3 cinayet
Okunma : Yorum Yap

Muhalefetin ‘rahmet’ sırasına girdiği İsmailağa cemaatinin isminin anıldığı 3 cinayet …

Türkiye’de siyasilerle yakın ilişkileri bulunan ve kadın düşmanı liderleri Mahmut Ustaosmanoğlu’nu kaybeden İsmailağa cemaatinin adının karıştığı 3 cinayet yeniden gündemde. Cemaatin adı 1982, 1998 ve 2001’deki 3 cinayete karışmıştı. 1998’de öldürülen isim, Mahmut Ustaosmanoğlu’nun damadı Hızır Ali Muratoğlu’ydu.

İsmailağa cemaatinin şeyhi Mahmut Ustaosmanoğlu, 20 gündür tedavi gördüğü hastanede 95 yaşında öldü. AKP’ye yakınlığıyla bilinen ve 40 ülkeye yayılan faaliyet ağıyla Türkiye’deki en büyük dini cemaatlerden bir olan İsmailağa, birçok şaibeli olayla da anılıyor.

Cemaat özellikle hoca-talebe ilişkilerindeki disiplinle tanınıyor. Gündelik yaşamın her alanı düzenlemesi de dikkat çeken cemaatte erkekler, sakal bırakıp sarık ve cübbe kullanma zorunluluğu yüzünden kolaylıkla diğer cemaatlerin mensuplarından ayırt edilebiliyor. Kız çocuklarını okutmamak gibi birçok gerici zorunluluğun bulunduğu cemaatin ismi 3 cinayetle de ismi anılıyor.

İlk cinayet: Üsküdar Müftüsü Ünal’ın öldürülmesi

Cemaatin adının karıştığı ilk cinayet Üsküdar Müftüsü Ünal’ın öldürülmesiyle ilgili. 5 Temmuz 1982’de, Üsküdar’daki Namazgâh Camisi yakınlarındaki bir inşaatta, Üsküdar Müftüsü Hasan Ali Ünal’ın cesedi bulundu. Silahlı saldırı sonucu öldürüldüğü anlaşılan Hasan Ali Ünal’ın ölümünde, İsmailağa cemaatinin parmağı olduğu kanısıyla soruşturma başlatıldı ve aralarında Mahmut Ustaosmanoğlu’nun da bulunduğu isimler İstanbul 1 No’lu Sıkıyönetim Mahkemesi’nde yargılandı.

Cinayete ilişkin alınan ifadelerde sanıklardan biri Üsküdar’daki tarikat yapılanmasına karşı mücadele eden Üsküdar Müftüsü Hasan Ünal’ın katledilmesiyle ilgili “katli vacip” fetvasını İsmailağa Cemaati şeyhi Mahmut Ustaosmanoğlu‘nun verdiği söylemiş sonra ifadesini geri almıştı.

İkinci cinayet: Mahmut Ustaosmanoğlu’nun damadı

İkinci olay ise Mahmut Ustaosmanoğlu’nun damadı Hızır Ali Muratoğlu’nun camide öldürülmesiyle ilgili. Muratoğlu 1998’de, görev yaptığı camide cemaatle sohbet ettiği sırada öldürüldü. Yanına yaklaşan cübbeli ve sarıklı bir kişi, altı el ateş ederek Muratoğlu’nu öldürdü. 2001’de İsmailağa cemaati mensubu başka kişileri de öldürdüğü belirlenen Ufuk Salih Hantal’ın Muratoğlu cinayetinin de faili olduğu anlaşıldı. Bu cinayette cemaat içindeki çekişmelerin etkili olduğu iddia edildi. O dönem söylenenlere göre, Hızır Ali Muratoğlu’nun öldürülmesiyle, Mahmut Ustaosmanoğlu’dan sonra cemaatin başına geçmek isteyen ve ‘Cübbeli Ahmet’ olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün en büyük rakibi devre dışı kalmıştı.

Öte yandan cemaatin “çok konuşan”ı olarak adlandırılan Cüppeli Ahmet’in babası Yusuf Ünlü, İsmailağa Camii avlusunda 18 Haziran 2001 akşamı bacaklarından kurşunlandı.

Üçüncü cinayet: Bayram Ali Öztürk’ün bıçaklanarak öldürülmesi

İsmailağa Cemaati içinde “Mektubatçı Bayram Hoca” olarak tanınan Bayram Ali Öztürk, 3 Eylül 2006 tarihinde İsmailağa Camisi’nde bir sohbet sırasında, Mustafa Erdal isimli biri tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Öztürk’ü öldüren Mustafa Erdal da camide linç edildi. Öztürk’ün öldürülmesi Ergenekon soruşturmaları kapsamında da incelendi.

SİYASETLE İLİŞKİLERİ

Mahmut Ustaosmanoğlu’nun yeğeni Saadettin Ustaosmanoğlu, 2010’daki söyleyişinde cemaatin siyasi partilerle olan ilişkilerine değinirken “Bugüne kadar Efendi Hazretleri’ne bütün parti liderleri gelmiştir. Demirel gelmiştir, Türkeş gelmiştir, Muhsin Yazıcıoğlu gelmiştir, Ecevit gelmiştir, Baykal gelmiştir” ifadelerini kullanmıştı.

Diğer taraftan son zamanlar AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’la da ilişkisi güçlü bir şekilde devam eden Cemaatin özellikle seçim öncesi AKP ziyaretleri kamuoyunun ilgisini çekmişti.

Erdoğan da son 6 yıl içerisinde Mahmut Ustaosmanoğlu’nu iki kez ziyaret etti.

Birgün

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

slot siteleri bahis siteleri hacklink