Son Dakika Haberler

İspanya Genelkurmay Başkanı, sırası gelmeden aşı olduğu için istifa etti!

İspanya Genelkurmay Başkanı, sırası gelmeden aşı olduğu için istifa etti!
Okunma : Yorum Yap

Olay elbette Türkiye’de değil, İspanya’da geçiyor: Genelkurmay Başkanı, sırası gelmeden aşı olduğu için istifa etti!

➡️İspanya Genelkurmay Başkanı Miguel Ángel Villarroya, kendisinin ve diğer üst düzey komutanların sıraları gelmediği halde Covid-19 aşısı oldukarının ortaya çıkmasının ardından istifa etti.

➡️İspanya Genelkurmay Başkanı Miguel Ángel Villarroya, kendisinin ve diğer üst düzey komutanların öncelikli aşılama gruplarının bir parçası olmamalarına rağmen sıralarını beklemeden Covid-19 aşısı olduklarının ortaya çıkması sebebiyle istifa etti.

Ülke basınında yer alan haberlere göre, 63 yaşındaki Villarroya, ‘silahlı kuvvetlerin itibarını korumak’ için, Savunma Bakanı Margarita Robles’e görevden alınmasını talep eden bir mektup yazdı. Villarroya mektubunda, ‘her zaman astlarına örnek olmaya çabaladığını’ ifade etti.

İspanya’da Covid-19 nedeniyle şu ana kadar 55 bin 441 kişi hayatını kaybetti. Kayıt altına alınmış 2.4 milyondan fazla da enfeksiyon var. Villarroya’ya ve diğer komutanlara protokollere aykırı bir şekilde öncelik tanınması, toplumun tepkisini çekmişti.

ERKEN AŞI BAŞKA İSTİFALAR DA GETİRMİŞTİ

Bununla birlikte ülkede bazı siyasilere de aşı konusunda ayrıcalık tanındığı ortaya çıkmıştı. Bu duruma karşı oluşan tepkilerin ardından bazı istifalar da gerçekleşmişti.

Murcia’da yerel hükümetinin sağlık bakanı ve ardından Bask bölgesindeki iki hastanenin müdürü, Covid-19 aşısını erken yaptırmaları nedeniyle oluşan baskıdan sonra istifa etmek zorunda kalmıştı.

İçişleri Bakanı Fernando Grande Marlaska da bakanlığına bağlı olan jandarma kurumunda erken aşı olanlar arasında bulunan bir yarbayı görevden almıştı.

Covid-19 aşısını erken siyasetçilerden olan Ceuta özerk yönetiminin sağlık bakanı Javier Guerro ise “Ben normalde grip aşısı bile olmam. Danışmanlarım Covid-19 aşısını getirip, ben olmadan kendilerinin de olmayacağını söyledi. Ben de aşıyı yaptırdım. Ama ikinci dozu yaptırmayacağım” diyerek istifa etmeyi reddetmişti.

Birgün

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)