Son Dakika Haberler

‘İstanbul, tarihinin gelmiş geçmiş en büyük rant vurgunu ile karşı karşıya’

‘İstanbul, tarihinin gelmiş geçmiş en büyük rant vurgunu ile karşı karşıya’
Okunma : Yorum Yap

‘İstanbul, tarihinin gelmiş geçmiş en büyük rant vurgunu ile karşı karşıya’…

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, İmar planlarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) komisyonlarında ve İBB Meclisi’nde görüşülmeden onaylandığını iddia ettiği Çekmeköy’deki ranta açılan arazi hakkında bilgi verdi. 

CHP’li Gürsel Tekin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Çekmeköy’de orman, askeri alan ve su havzası içerinde kalan 493.624 metrekare alanı imara açmasına sert sözlerle tepki gösterdi. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Tekin, “İstanbul, tarihinin gelmiş geçmiş en büyük rant vurgunu ile karşı karşıya kalmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı orman, askeri alan ve su havzası içerinde kalan 493.624 metrekare alanı imara açıyor. Böylece, İstanbul’un dev arazilerinden biri daha ranta kurban edilecek” diye ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, re’sen yaptığı imar planlarıyla İstanbul’da imar vurgunu yaptığını savunan Tekin, “İmar yapma tekniğine tümüyle aykırı biçimde; hiçbir kurumunun, sivil toplum örgütünün, meslek odalarının görüşleri alınmadan, İBB komisyonlarında ve İBB Meclisi’nde tartışılmadan, kapalı kapılar arkasında, ‘imar vurgunu’ yapılıyor. Vatandaşlarımız can derdinde, ancak iktidar hala rant derdinde” diye belirtti.

Bu plan değişikliği ile birlikte, İstanbul’un anayasası olarak bilinen Çevre Düzeni Planı’nın bir kez daha ayaklar altına alındığını söyleyen Tekin sözlerine şöyle devam etti:

“Çekmeköy de yapılacak bu düzenlemeyle bölgeye yeni nüfus ve yapı yoğunluğu getiriliyor. Söz konusu planlama çalışması neticesinde alanın TRT Kampüsü ve Uluslararası İstanbul Film Platoları olması planlanmış. İşin özeti, ‘TRT Hizmet binası yapacağız, kamusal bir iş yapıyoruz’ görüntüsü altında, beton lobilerine İstanbul’un en değerli arazileri peşkeş çekiliyor. İmar çetelerinin rant odaklı planlarına geçit vermeyeceğiz. İstanbul’u hep birlikte koruyacağız.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)