Son Dakika Haberler

İstismar faili Abdüssamed Köse istifa etti!

İstismar faili Abdüssamed Köse istifa etti!
Okunma : Yorum Yap

İstismar faili Köse istifa etti!

➡️2015’te ABD’de “çocuğun cinsel istismarı” suçundan tutuklandığı ortaya çıkan Marmara Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Abdüssamed Köse, tepkilerin ardından öğretim üyeliğinden istifa etti.

Köse ile ilgili “Akademide Cinsel İstismar Faili İstemiyoruz” sloganıyla tepki eylemi yapılmıştı.

2015’te ABD’de “çocuğun cinsel istismarı” suçundan tutuklandığı ortaya çıkan Doc. Dr. Abdüssamed Köse’nin Marmara Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı olduğu ortaya çıktı. Haberin ardından açıklama yapan Marmara Üniversitesi, “Doç. Dr. Abdüssamed Köse öğretim üyeliğinden istifa etmiştir” dedi.

Bianet’ten Evrim Kepenek’in haberine göre, ABD’de 31 Mart 2015’te yayınlanan haberde Köse, internette chat yaparken bir çocukla tanıştı ve cinsel içerikli konuşmalar yaptı. Cinsel birliktelik amacıyla çocuğun evine giden Köse, orada çocukla değil, bir polisle karşılaştı. Çünkü, aslında Köse’nin konuştuğu kişi küçük yaştaki çocuklarla tanışıp cinsel ilişkiye girenleri yakalamak için çalışan gizli bir polisti.

Bu gizli operasyona İç Güvenlik Soruşturmaları, Çocuklara Yönelik İnternet Suçları Görev Gücü, Houston Polis Departmanı, Harris County Şerif Ofisi, Harris County PCT 4 Polis Teşkilatı Ofisi ve Harris County DA Müfettişleri katıldı. Haberde, operasyon sonucunda, 12 kişinin tutuklandığı ve hepsinin bölge hapishanesine gönderildiği yer alıyor. Tutuklanan kişilerin fotoğrafına ve haklarındaki suçlamalara detaylıca yer veriliyor. Başka bir sitede de, bir süre cezaevinden kaldıktan sonra tahliye olan Köse’nin ABD’deki ruhsatının iptal edildiği bilgisi yer alıyor. Bunun üzerine Türkiye’ye dönen akademisyen Köse, Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’ne bağlı psikoloji bölümüne başkan olarak getiriliyor.

Haberde adını açıklamak istemeyen bir psikoloğun, “Bizler, bu adamların altüst ettiği hayatların kendilerini onarmasına yardım etmekten yorulduk. Bu adam nasıl anabilim dalı başkanı olur?” ifadelerine yer verildi.

Marmara Üniversitesi’nin web sayfasında Abdüssamed Köse’nin adının Samed Köse olarak geçtiği görülüyor. Abdüssamed Köse’nin geçmişindeki “cinsel istismar” suçunu örtmek için ismini kısaltarak kullandığını yine tanınmamak için de saçlarını uzattığı tahmin ediliyor.

Haberde, tüm iddiaları sormak üzere web sayfasında yer alan sabit hat arandığında telefona yanıt verilmediği de kaydediliyor.

MARMARA ÜNİVERSİTESİ’NDEN AÇIKLAMA

Marmara Üniversitesi “Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü öğretim elemanlarından Doç. Dr. Abdüssamed Köse öğretim üyeliğinden istifa etmiştir” açıklaması yaptı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)