Son Dakika Haberler

İsviçre’de kadın askerler, erkek iç çamaşırı giymeye zorlanmayacak …

İsviçre’de kadın askerler, erkek iç çamaşırı giymeye zorlanmayacak …
Okunma : Yorum Yap

İsviçre’de kadın askerler, erkek iç çamaşırı giymeye zorlanmayacak …

İsviçre’de orduda görev alan kadın askerler, artık erkek iç çamaşırı giymek zorunda kalmayacak.

Ordunun yüzde 1’lik kısmının kadınlardan oluştuğu ülkede bu oranın artırılması amaçlanıyor.

İsviçre’de, ordudaki kadın sayısını arttırmak amacıyla kadın üniforma ve araç-gereçlerine düzenleme getiriliyor. Bu yönde atılan adımlardan biri ise kadın askerlere, erkek iç çamaşırı verilmeyeceği kararı oldu.

Sputnik Türkçe’nin haberine göre Nisan ayından itibaren ordudaki kadınlara yaz ve kış için ayrı ayrı olmak üzere iki takım kadın iç çamaşırı temin edilecek. 

Ordu Sözcüsü Kaj-Gunnar Sievert İsviçre haber kanalı Watson’a yaptığı açıklamada, “Eski nesil üniformalar, kadınların özel ihtiyaçlarına yeterince uygun değildi” dedi. 

Sievert ayrıca, koruyucu yelekler ve sırt çantası gibi ekipmanların de uygunluğunun gözden geçirileceğini söyledi. 

İsviçre Ulusal Konseyi üyesi Marianne Binder da “Kıyafetler erkekler için tasarlandı, ancak orduda gerçekten daha fazla kadın olacaksa, uygun önlemlere ihtiyaç var” diye konuştu. 

İsviçre Silahlı Kuvvetleri’nde 2004’ten beri kadınlar ve erkekler aynı görevlere sahip. Ancak uzun yıllardır kıyafetler erkek askerlerin ölçüleri baz alınarak üretiliyordu. 

İsviçre’de ordunun yalnızca yüzde 1’i kadınlardan oluşuyor. Ancak bu rakamın 2030’a kadar yüzde 10’a çıkması hedefleniyor. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)