Son Dakika Haberler

İtalyanlar, Türkiye’yi “Dünya için en büyük tehdit” olarak görüyor

İtalyanlar, Türkiye’yi “Dünya için en büyük tehdit” olarak görüyor
Okunma : Yorum Yap

İtalyanlar, Türkiye’yi “Dünya için en büyük tehdit” olarak görüyor …


İtalya’da yapılan bir ankete göre, Türkiye ilk defa ‘Dünya için en büyük tehdit’ sıralamasında ilk üçe girdi.

İtalya’da yapılan bir ankete göre, İtalyanların “Dünya için en büyük tehdit” olarak gördüğü ilk üç ülke arasına ilk defa Türkiye de yer alıyor.

Uluslararası ilişkiler alanında İtalya’nın en köklü düşünce kuruluşlarından olan ISPI (Uluslararası Siyasi Araştırmalar Enstitüsü) ile Ipsos araştırma şirketi tarafından yapılan yıl sonu anketine göre İtalyanların dış politikaya bakışı incelendi. Ankete göre, Türkiye son 5 yılda tehdit algısında hızla yükseldi ve ilk kez İtalyanların en büyük tehdit olarak gördüğü ilk 3 ülke arasına girdi.


“Hangi ülke dünya için en büyük tehdit?” sorusuna İtalyanların yüzde 27’si Çin, yüzde 15’i İran, yüzde 14’ü Türkiye yanıtını verdi.

İKİ YILDA NEREDEYSE BEŞ KATINA ÇIKTI


BBC Türkçe’de yer alan habere göre, geçen yıl aynı ankette, Türkiye’yi tehdit olarak gören İtalyanların oranı yüzde 8, 2018 yılında ise yüzde 3 olarak belirlenmişti. Türkiye bu sene yüzde 14’lük oranla Kuzey Kore (yüzde 12), ABD (yüzde 10) ve Rusya’yı (yüzde 8) geride bıraktı.

“TÜRKİYE İLE İLGİLİ YARGI, OLUMSUZ YÖNDE BÜYÜYOR”

ISPI Direktörü Paolo Magri, anket sonuçlarını Rai televizyonunda değerlendirirken Türkiye’ye yönelik tehdit algısındaki artışla ilgili olarak şunları söyledi: “Birkaç yıl öncesine kadar AB üyesi olabilecek bir ülke konumunda bulunan Türkiye’ye yönelik tehdit algısı seviyesi bugün İran’la neredeyse aynı. Anlaşılıyor ki Türkiye’yle ilgili yolunda gitmeyen şeyler var. Türkiye ile ilgili yargı olumsuz yönde büyüyor.”

Magri Türkiye’nin tehdit olarak algılanmasına yol açan “dosyalar” arasında “Doğu Akdeniz konusunda Yunanistan ve Fransa ile yaşanan çatışma; göçmenlerle ilgili tehditler; Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ’daki müdahaleleri” saydı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)