Son Dakika Haberler

İTO, yabancı yatırımcıyı ‘en ucuz işçi bizde’ diyerek Türkiye’ye davet etti

İTO, yabancı yatırımcıyı ‘en ucuz işçi bizde’ diyerek Türkiye’ye davet etti
Okunma : Yorum Yap

Utanmadılar!

İTO, yabancı yatırımcıyı ‘en ucuz işçi bizde’ diyerek Türkiye’ye davet etti …

İstanbul Ticaret Odası, yabancı yatırımcılara çağrıda bulunurken acı gerçeği böyle itiraf etti: “İmalatta saatlik işçi maliyeti Türkiye’de 5,6 Amerikan dolarıyken, Almanya’da bu maliyet 47,2 Amerikan dolarıdır.”

Ekonomi Servisi İstanbul Ticaret Odası (İTO), Mülk Edinme Rehberi hazırladı. İTO, yabancı yatırımcıları ülkeye davet ettiği raporda bizdeki işgücünün ucuz olduğunu itiraf etti. Ucuz işgücünün ‘cazibe’ olarak sunulduğu raporda Türkiye’deki işçilerin Almanya’dan 9 kat daha ucuza çalıştığı anlaşılıyor. 

Rehberde buna göre yabancılara İstanbul’a yatırım yapma çağrısında bulunulurken Türkiye’deki işgücünün nitelikli ama ucuz işgücü olduğu belirtildi. İşçi maliyetlerinin Almanya’nın yaklaşık 9 kat altında olduğu belirtilen raporda, işçi ucuzluğu yabancı yatırımcıya cazibe olarak sunuldu. Raporda “İmalatta saatlik işçi maliyeti Türkiye’de 5,6 Amerikan dolarıyken, Almanya’da bu maliyet 47,2 Amerikan dolarıdır” denildi.

Raporda şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye 10 puan üzerinden 7,35 puan ile nitelikli mühendis bulunabilirliğinde Polonya, Romanya, Çekya gibi ülkeleri geride bırakmıştır. ‘İmalatta saatlik işçi maliyeti’ Türkiye’de 5,6 Amerikan Doları’yken, Almanya’da bu maliyet 47,2 Amerikan Doları’dır.”

Yabancılara ucuz vergi

İTO yabancıların İstanbul’dan konut alması durumunda Türk vatandaşı da olabileceğini kaydederken, yabancılardan alınan verginin ucuz olduğu da kaydedildi. Rehberde, vergilendirme “Türkiye’de yurtdışı alıcılara özel olarak KDV’siz gayrimenkul satın alma fırsatı sunulmaktadır” diyerek anlatıldı.

Açlık sınırında yaşayan milyonlar, yabancı yatırımcıya ‘cazibe fırsat’ olarak sunuldu

İTO’nun raporunda açlık sınırının altında ve güvencesiz çalışan milyonlar, yabancı yatırımcı için bir cazibe olarak sunuldu. Ülkede açlık sınırının altında olan asgari ücret ise giderek ortalama ücret haline geliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)