Son Dakika Haberler

İYİ Partili Ağıralioğlu: Biz Müslüman olmayan Türk’e Türk, Kürt’e Kürt ve insan demeyiz

İYİ Partili Ağıralioğlu: Biz Müslüman olmayan Türk’e Türk, Kürt’e Kürt ve insan demeyiz
Okunma : Yorum Yap

İYİ Partili Ağıralioğlu: Biz Müslüman olmayan Türk’e Türk, Kürt’e Kürt ve insan demeyiz

İYİ Parti’li Yavuz Ağıralioğlu, “Biz Müslüman olmayan Türk’e, Türk ve insan demiyoruz” ifadeleriyle eleştirilerin odağında. Ümit Özdağ, “Bu kafa İslam öncesi 4000 yıllık Türk tarihini nasıl izah eder?” sözleriyle Ağıralioğlu’na tepki gösterdi.

İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu’nun sosyal medya dolaşıma giren bir videoda söyledikleri gündem oldu.

Görüntülerde, videoyu çeken şahsın “İslam kardeşliği vurgusundan önce bir şey daha söylediniz” sözlerine üzerine konuşmaya başlayan Ağıralioğlu, “Biz Müslüman olmayan Türk’e, Türk demiyoruz. Kemali ile Türk demiyoruz. Müslüman olmayan Kürde niçin Kürt diyelim? Niçin insan diyelim? Bizim için önemli olan, arkasında büyük irademizle durduğumuz olan Allah’a kulluk davamızın devlete, millete, medeniyete dönük taraflarıdır.” diyor.

“HER TÜRLÜ SİYASİ HATAYI TELAFİ EDEBİLİRİZ”

Yavuz Ağıralioğlu, sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu sürecin hiçbir tarafında diliyle, diniyle, imanıyla, sözüyle, imanıyla olmayanlar Kürdü, Türkü, kardeşliği ve imanımızı temsil edemezler. Bu sürecin en kötü tarafı bizim açımızdan, inançsızlığıyla ahlaksızlığıyla bin yıllık bir kardeşliğin üzerine hami edilmesidir.”

ÖZDAĞ’DAN TEPKİ: BU KAFA 4000 YILLIK TÜRK TARİHİNİ NASIL İZAH EDER?

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Ağıralioğlu’nun sözlerine tepki göstererek şu ifadeleri kullandı:

“Bu kafa İslam öncesi 4000 yıllık Türk tarihini nasıl izah eder? Hristiyan Gökoğuzlar’a ne der? İstiklal Harbi’nde Padişahın yanında yer alan Müslüman Türkler mi Türk’tür yoksa Mustafa Kemal’in yanında yer alan Ortadoks Türkler mi? Atatürk düşmanlarında muhakkak bir sakatlık oluyor.”

“KÜRTLERİMİZ İLE BİZİ, MARX’IN ÇOCUKLARI DÜŞMAN EDEMEZ”

Yavuz Ağıralioğlu, kendisine gelen eleştirilere sosyal medya hesabından yanıt verdi.

Ağıralioğlu şunları kaydetti:

“Çözüm sürecinde Pkk’nın muhatap alınmasına ve hükûmetin siyasi koordinatlarının anlamsızlığına dair söylediğimiz bir sözü bütününden kopartmaya çalışmak beyhudedir. Ne dediğimiz ortada! Birilerinin mal bulmuş mağribi gibi davranmasına gerek yok. Buradan kimseye ekmek çıkmaz! ‘Müslüman olmayanı insan ve Türk saymıyorsunuz, o zaman Türk Milleti adına bu dinsiz, imansız cinayet şebekesi ile niçin konuşuyorsunuz? Pkk’lılar insan değil, bu ahlâksız örgütü niçin muhatap alıyorsunuz?’ diye Pkk’lılar için söylediğimiz bir sözün neresinden, niçin alındınız? Bana yahut çizgime düşmanlık edecekseniz, derdiniz buysa Türklük üzerinden yürümeyin. Arşivde onca söz, konferans ve açıklamamız var; Türk’e, Türklüğe dair. Zorlamayın. Anlamaya çalışın. İslâm öncesi Türklüğe, kim Türk değil diyebilir? Yahut biri dedi diye kim Türklük’ten çıkar? Ancak Türklüğün kaderine perçinlendiği İslâm’ın Türklük’ten koparılma tehlikesine ve Türksüz bir İslâm telâkkisinin tehlikesine de her zaman dikkat çekerim. Türk tarihi ortadadır. Ama burda muhatap ne İslâm öncesi atalarımızdır ne de gayrımüslim-Hristiyan Türk soydaşlarımızdır. Türk Cihan Hâkimiyeti Mefkûresinin hasımları ne demek istediğimi gayet iyi biliyor. Sözüm ancak bunun muhataplarınadır. Tarihi varlığı içinde tüm meşruiyetimizi Oğuz Kağan’dan beri Türk’ten ve Türk Milleti’nden alıyoruz. Güncel politik mevzilerin yanlışları İslâm’a hamledilemez! Samimi eleştiriler baş tacımızdır. Lâkin maksadı sadece düşmanlık olan trolleri yahut trollüğün kendisine çok yakıştığı trol ahlâklı isimlerin dediklerini ciddiye almam, kimse de almasın. Siyasi çizgimiz belli. Türk-İslâm Ülküsünün net ve duru ideallerine bağlı bir neferiyim. Oğuz Kağan’dan Atatürk’e, Göktürklerden Türkiye Cumhuriyeti’ne tek bir çizgidir. Ve tekrar üstüne basa basa söylüyorum. Bin yıllık tarihi birlikteliğin ve Efendimiz (s.a.v.)’in birbirine kardeş ettiği Kürtlerimiz ile bizi, Marx’ın çocukları düşman edemez. Buna müsaade etmeyiz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)