Son Dakika Haberler

Erdoğan’ın yasa tasarılarını ‘onaylattığı’ Prof. Dr. İzzet Özgenç ‘OHAL’ çıkışı için özür diledi!

Erdoğan’ın yasa tasarılarını ‘onaylattığı’ Prof. Dr. İzzet Özgenç ‘OHAL’ çıkışı için özür diledi!
Okunma : Yorum Yap

Erdoğan’ın yasa tasarılarını ‘onaylattığı’ Prof. Dr. İzzet Özgenç ‘OHAL’ çıkışı için özür diledi!

“Kaçınılmaz görünen ağır ekonomik bunalım sebebiyle OHAL ilânına toplum olarak hazırlıklı olmamız gerekir” çıkışıyla tepki çeken Prof. Dr. Özgenç, özür diledi.

AKP hükûmetlerinin 2005 yılından bu yana, terörle mücadele, ceza kanunları, terörün finanse edilmesinin önlenmesini sağlayacak yasalar ve ceza yasalarının yazılmasına öncülük eden, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Prof. Dr. İzzet Özgenç, Twitter hesabından paylaştığı mesajı nedeniyle özür diledi. Özgenç, Türk Lirası’ndaki değer kaybı nedeniyle Anayasa’ya dayanarak olağanüstü hal ilan edilebileceğini, toplumun buna hazırlıklı olması gerektiğini söylemişti.

Özgenç paylaşımında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Türk Lirasının yabancı paralar karşısındaki süregelen değer kaybı, “AĞIR EKONOMİK BUNALIM” sonucunun ortaya çıkacağı süreci başlatmıştır. Bu nedenle kaçınılmaz görünen ağır ekonomik bunalım sebebiyle OLAĞANÜSTÜ HÂL ilânına (Any., m. 119), toplum olarak hazırlıklı olmamız gerekir.”

“SADECE ÜLKEMİZDEKİ EKONOMİK GİDİŞATLA…”

Özgenç, açıklamalarının ardından yükselen tepkiler nedeniyle yeni bir paylaşımda bulunarak özür diledi.

Özgenç, “Ağır ekonomik bunalım sebebiyle olağanüstü hâl ilanına ilişkin açıklamalarım, herhangi bir kişi veya kurumla irtibatlı olarak ya da yönlendirme üzerine yapılmamıştır. Bu açıklamalar, sadece ülkemizdeki ekonomik gidişatla ilgili olarak duyduğum endişelerin ifadesinden ibarettir” dedi.

ÖZGENÇ’TEN YENİ AÇIKLAMA

İzzet Özgenç, sabah saatlerinde yaptığı OHAL açıklamasının ardından sosyal medya hesabından yeni bir açıklama yayımladı. “OHAL arzu edilen bir durum değildir. OHAL’e mecbur kalınır. Bugün bu hesaptan ağır ekonomik bunalım sebebiyle Olağanüstü hal bağlamında yapmış bulunduğum açıklamalar, toplumumuzun ekonomik bakımdan geleceğine yönelik endişelerin etkin bir şekilde dile getirilmesi amacına matuftur” ifadelerini kullanarak özür diledi.

Söz konusu paylaşım şöyle:

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)