Son Dakika Haberler

Erdoğan’dan art arda gelen seçim yatırımı: Kadrolu ve sözleşmeli öğretmen ayrımı kalktı

Erdoğan’dan art arda gelen seçim yatırımı: Kadrolu ve sözleşmeli öğretmen ayrımı kalktı
Okunma : Yorum Yap

Erdoğan’dan art arda gelen seçim yatırımı: Kadrolu ve sözleşmeli öğretmen ayrımı kalktı…

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sözleşmeli ve kadrolu öğretmen ayrımını kaldırıyoruz” dedi. Erdoğan ayrıca profesörlere ortaöğretimde müdür olma çağrısı yaparak “Ortaöğretimde profesörlerimiz gelsinler okullarımızda müdür olsunlar. Bu çağrımı daha önce de yaptım bugün yine yapıyorum.” dedi.

Erdoğan, 7 yıl sonra ilk kez düzenlenen Milli Eğitim Şurası’nın açılışında konuştu.

Erdoğan, çalışmaları tamamlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu kısa sürede Meclis’e sunacaklarını söyledi. Sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen ayrımının ortadan kalkacağını belirten Erdoğan, “10 yıllık uzman öğretmenler, eğitimlerini tamamlayıp sınavda başarılı oldukları takdirde ‘başöğretmen’ unvanıyla görev yapacaklardır” dedi.

Erdoğan, uzman öğretmenlerin maaşlarında bin lira, başöğretmenlerin maaşlarında da 2 bin lira artış olacağını kaydetti.

Erdoğan’ın konu hakkındaki açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU’NUN AYRINTILARI

Çalışmaları tamamlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu inşallah kısa sürede Meclisimizin takdirine sunacağız. Bu düzenleme sayesinde öğretmenlerimiz tarihte ilk kez kapsamlı ve bütüncül bir meslek kanununa kavuşacaklar. Kadrolu öğretmen ile sözleşmeli öğretmen ayrımını ortadan kaldırıyoruz. Öğretmenlikte adaylık kaldırma sınavını bir kenara bırakıyoruz. Mesleki gelişmeleri temelinde bir program uygulayarak adaylarımıza destek olacağız. Öğretmenlikte 10 yılını doldurmuş öğretmenlerimize uzman öğretmenliği getiriyoruz. Eğitimlerini tamamlayan ve sınavdan başarıyla geçen uzman öğretmenlerimiz, hem bir derece alacak hem de maaşlarında bin lira artış olacaktır. (Başöğretmenlere) Bu öğretmenlerimize ilave derece verecek ayrıca maaşlarında da 2 bin lira artışa gideceğiz.

ORTAÖĞRETİMDE PROFESÖRLERE MÜDÜRLÜK ÇAĞRISI

Ortaöğretimde profesörlerimiz gelsinler okullarımızda müdür olsunlar. Bu çağrımı daha önce de yaptım bugün yine yapıyorum.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)